Cvičení záchranářů v Prášilech na Šumavě.

Cvičení záchranářů v Prášilech na Šumavě. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Záchranáři ukázali, co umí. Vyprošťovali dívku, na kterou spadl strom

  • 0
Zkouškou svých dovedností a znalostí prošli v pátek záchranáři, pracovníci Národního parku Šumava i hasiči. Absolvovali totiž cvičení, jehož námětem byla záchrana turistky, na kterou spadl suchý strom. Podle scénáře byla dívka v bezvědomí a utrpěla těžká mnohačetná zranění.

Aby vše vypadalo opravdově, byla dívka uvězněná pod spadlým stromem řádně namaskovaná.

"Měla zlomenou nohu, žebra a byla v bezvědomí. Záchranáři také měli podezření na zranění páteře. Dívku stabilizovali a hasiči museli padlý strom rozřezat, aby mohli pacientku vyprostit. Pak ji zdravotníci zabalili do speciální folie a za čtyřkolkou odtáhli k vozu záchranné služby, který už čekal na silnici," popsal zásah mluvčí Národního parku Šumava Pavel Pechoušek.

Do akce se zapojili pracovníci Informační a strážní služby Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava a také hasiči. Na vše dohlíželi velící důstojníci a lékař ze Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje.

"Pracovníci Informační a strážní služby mají velmi účelné a kvalitní vybavení, se kterým umí dobře zacházet. Tato jednotka má na území Šumavy skvělou perspektivu. Naše dojezdová vzdálenost do horních partií Šumavy je velká. Oni jsou tady neustále, pracují v terénu a jsou na místě hned. Těším se na další spolupráci," uvedl velitel hasičského družstva ze Sušice Jaroslav Uldrych.

V pozici supervizora na akci dohlížel také lékař záchranky v Sušici Jiří Choc. Také on všechny aktéry chválí. "Tyto akce slouží k nacvičení vzájemné spolupráce. Jsem rád, že pracovníci Informační a strážní služby dokázali s přehledem poskytnout zraněné první pomoc, do té doby, než na místo dorazí specialista - lékař".

Podobná cvičení jsou důležitá pro zajištění co největší bezpečnosti návštěvníků národního parku. Kvůli zasažení kůrovcem je totiž v rezervaci stále hodně suchých stromů. V nebezpečí jsou kvůli nim ale jen ti lidé, kteří by se vydali mimo turistické cesty.

Za posledních pět let podlehly na Šumavě žíru kůrovce až tři miliony smrků. "Po napadení kůrovcem strom usychá a zpravidla do tří let se vzniklé souše lámou. V případě, že jsou podél turistických cest, mohou se stát nebezpečnými pro turisty. To však za žádných okolností nepřipustíme, proto souše okolo turistických cest kácíme, nebo lámeme tak, aby riziko odpadlo," sdělil ředitel Správy NP Šumava Jiří Mánek.

Jen loni bylo podél cest v národním parku asanováno několik stovek smrků. Kvůli kácení souší byla loni v červnu několik dní uzavřena například stezka k Pramenům Vltavy. Některé vzrostlé stromy tu poškodil orkán Kyrill, další pak padly za oběť právě kůrovci (více o kácení souší podél stezky k pramenům Vltavy čtěte zde) .