Nový počítačový tomograf ve stodské nemocnici. (15. říjen 2015)

Nový počítačový tomograf ve stodské nemocnici. (15. říjen 2015) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Lékaři ve Stodu už mají tomograf, vyloučí embolii i krvácení do hlavy

  • 0
Nemocnice ve Stodu na Plzeňsku v uplynulých dnech vstoupila do nové etapy své existence. Po desetiletém snažení totiž získala přístroj CT neboli počítačový tomograf. Zařízení za téměř 20 milionů korun zvýší kvalitu diagnostiky i komfort pacientů.

„Jedná se o první instalaci tohoto přístroje ve Stodu. CT patří do zdravotnických zařízení, která poskytují 24hodinovou nepřetržitou službu. Pokud CT tady nebylo, tak bylo velice hraniční tuto službu poskytovat, protože dnes je to standardní vyšetřovací metoda, stejně jako byl před třiceti lety rentgen,“ popsal ředitel nemocnice Alan Sutnar.

Tento lékař, který do Stodu přišel před rokem a půl z Fakultní nemocnice v Plzni, prý hned po nástupu začal o nákup CT usilovat.

Na otázku, proč nemocnice na přístroj čekala tak dlouho odpověděl, že ještě před třemi lety byl osud nemocnice nejistý a zvažovalo se její zavření.

Fakt, že nemocnice CT neměla, znamenalo pro pacienty, kteří je potřebovali, jediné - převoz do Plzně. „To pro ně bylo velmi riskantní, protože léčbu jsme sice nasadit mohli, ale vždy to bylo jen podle klinických příznaků. Nyní můžeme provést CT vyšetření a dále pacienta léčit,“ vysvětlil Sutnar.

Výsledky vyšetření mají lékaři během minuty

Výsledky vyšetření mají lékaři na stole téměř okamžitě. „Spirála přístroje jede pět sekund, během minuty je vyšetření hotové,“ dodal ředitel.

Podle něj se jedná o přístroj vyšší střední třídy, který má za sebou vyšetření prvních třiceti pacientů. Jeho životnost je minimálně deset let. Zatím na něm budou vyšetřováni jen hospitalizovaní pacienti, do budoucna se plánuje i ambulantní vyšetřování.

CT bude pomáhat k vyšetřování pacientů s běžnými úrazy hlavy či břicha a k diagnostice chirurgických onemocnění například náhlých příhod břišních. Dále jej lékaři využijí i k diagnostice interních onemocnění břicha, hrudníku i hlavy. Interní oddělení má ve Stodu 55 lůžek.

„CT vyšetření může například vést k vyloučení krvácení do hlavy nebo léčení mrtvice, v případě vyšetřování hrudníku je to velice efektivní u pacientů, kteří mají podezření na embolii, vyloučit embolii u takového pacienta je poměrně klíčové,“ uvedl Sutnar.

Na 40 procent nemocných podle něj přijíždí do stodské nemocnice z Tachovska. Díky tomu, že je Stod na hranici čtyř okresů, přijíždějí ostatní pacienti hlavně z okresů Plzeň-jih a Plzeň-sever, méně už z Domažlicka, kde mají vlastní nemocnici.