Ilustrační snímek

Ilustrační snímek

Společnosti ČSAD autobusy Plzeň hrozí, že bude kraji vracet miliony

  • 2
Společnosti ČSAD autobusy Plzeň hrozí, že bude kraji vracet jedenáct milionů korun. Kontroloři totiž odhalili, že firma nesprávně použila krajské peníze. Dopravce s tím ale nesouhlasí.

V nejbližší době má záležitost projednat vedení hejtmanství a vydat definitivní verdikt. Požadavkem na vrácení zhruba 11 milionů korun má úřad, podle náměstka hejtmana Jaroslava Bauera, reagovat na zjištění, že dopravní firma mimo jiné nepoužívala peníze od hejtmanství na dopravu. Kontrola se týkala roku 2014. Nyní kraj dává společnosti na zajištění dopravy přibližně 370 milionů korun ročně.

Ředitel ČSAD autobusy Plzeň Jaroslav Vejprava řekl, že zatím není rozhodnuto, zda společnost kraji miliony zaplatí. Vejprava tvrdí, že s výsledkem kontroly nesouhlasí. „Nedokážu odpovědět, jestli platit budeme, nebo ne. Nechám to na představenstvu,“ reagoval.

Hejtmanství přitom už v minulosti od ČSAD autobusy Plzeň vrácení části peněz na dopravu požadovalo a dostalo je. V roce 2014 chtěl kraj po kontrole vrátit téměř pět milionů korun (psali jsme zde).

Podle hejtmana Václava Šlajse se vedení kraje tehdy opíralo o analýzu využívání peněz na veřejnou dopravu od zástupců krajského úřadu a společnosti Poved, která v regionu dopravu organizuje.

„Zjistili, že byla nesprávně vykazována prokazatelná ztráta. Do té vykazovali třeba i zpětný leasing vozů nebo nákup nápojového automatu,“ sdělil Šlajs. Hejtman tvrdil, že společnost porušovala rozpočtovou kázeň, což odporuje zákonu.

Náměstek hejtmana pro dopravu Jaroslav Bauer z ČSSD tvrdí, že nyní je situace obdobná. „Jsou to opakující se chyby plus další nové,“ uvedl Bauer.

Šéf ČSAD pokládá závěr kontroly mimo jiné za důsledek chyby systému. „Kraj vytýká to, že k 31. prosinci na účtu firmy neleželo tolik peněz, kolik tam leželo nezaplacených faktur. To pokládá kontrolní orgán za neoprávněné použití dotace. Ale už si neuvědomuje, že třeba 11. ledna přijde další dotace, která všechno zaplatí. To se mi nelíbí a budeme zvažovat, jestli se tomu budeme bránit,“ sdělil Vejprava.

Náměstek hejtmana popírá, že by to, o čem Vejprava mluví, byl jediný prohřešek, který kontrola zjistila.

Zástupce ČSAD je dnes ve zvláštní pozici. V roce 2014, kdy hejtmanství žádalo od společnosti bezmála pět milionů, byl Vejprava vedoucím odboru dopravy krajského úřadu. Tvrdil tehdy, že kraj chce zpět částku, která byla inkasována neoprávněně.

Krajský úřad počítá s dalšími kontrolami

„Kraj si u ČSAD objednává dopravu a říká, na co jsou peníze určeny. Oni je, obrazně řečeno, používali jinak,“ prohlásil Vejprava před necelými dvěma roky. Dnes tvrdí, že už si nevybavuje, o co se přesně jednalo. „To už si nepamatuji.“

Bývalý šéf kontrolního výboru zastupitelů kraje Jan Šašek v roce 2014 uvedl, že si ČSAD problematickým způsobem najímala autobusy. „Podle mých informací tam veřejné peníze zbytečně tekly přes další dva subjekty,“ konstatoval v roce 2014.

Vejprava dnes říká, že na počínání společnosti nic špatného není. „Ne, ne, ne... Až zkontrolují rok 2015, tak už problém nebude,“ konstatoval.

Náměstek hejtmana řekl, že s dalšími kontrolami úřad počítá. „Musí se to zastavit. My tam budeme chodit rok co rok, dokud to nebude v pořádku,“ sdělil Bauer.