Plocha po zbouraném Domu kultury Inwest, kde měl stát obchodní komplex Corso.

Plocha po zbouraném Domu kultury Inwest, kde měl stát obchodní komplex Corso. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Radnice a investor válčí o peníze za zmařený projekt obchoďáku Corso

  • 54
Zaplaťte nám 1,4 miliardy a už se nebudeme přít. To vůbec nepřipadá v úvahu. Takové je stručné shrnutí posledního vývoje dohadování mezi plzeňskou radnicí a společností Amádeus, která chtěla v centru postavit obchodní komplex Corso. Jámu po zbouraném domu kultury tak budou lidé obcházet nejspíš ještě dlouho.

Poté co v roce 2013 odmítli Plzeňané obchodní komplex Corso při hlasování v referendu, začala náročná partie, v níž se hraje o budoucnost pozemku o rozloze 2,5 hektaru na pravém břehu Radbuzy. Ten totiž patří společnosti Amádeus a nyní se využívá pouze zčásti jako parkoviště.

Dohoda mezi městem a společností Amádeus, je ale zatím v nedohlednu. Společnost od původního plánu na stvabu obchodního komplexu ustoupila a zažalovala město o náhradu za zmařený projekt ve výši 1,8 miliardy.

Naposledy pak přišel primátorovi dopis, že by stačilo i o 400 milionů méně a nebylo by třeba se soudit. Nicméně dlouho před tím odstartovaly taktické manévry, při jejichž řízení mají důležité slovo právníci. Budují se co nejvýhodnější pozice před možným soudním jednáním. A všichni se bojí udělat krok, který by nahrál druhé straně.

Právní zástupce společnosti Amádeus Vladimír Uhde tvrdí, že se naplňuje varování, že pozemek bude několik let prázdný. „Toto je důsledek referenda, na který jsme otevřeně upozorňovali,“ řekl Uhde.

„Oni označují město za viníka celého problému. Uvádí, že jim město znemožnilo stavět. My s tím nesouhlasíme. Nic jsme nezavinili, jen respektujeme výsledek referenda,“ popsal situaci primátor Martin Zrzavecký.

Připomněl, že návrh, aby město společnosti Amádeus zaplatilo 1,4 miliardy korun, byl na stole už loni a zastupitelstvo jej odmítlo.

Primátor tvrdí, že po referendu se už s šéfem společnosti Amádeus Václavem Klánem bavil o tom, zda by město mohlo nabídnout za pozemek u Radbuzy investorovi jiný. „Bylo mi řečeno, že žádný pozemek ve vlastnictví města nemá tu hodnotu, kterou by oni požadovali,“ vysvětloval Zrzavecký.

Zástupce společnosti Amádeus to v podstatě potvrzuje. „O žádném zajímavém pozemku, který by bylo možné s městem směnit za pozemek, na němž mělo stát obchodní centrum Corso, nevíme a město nám ani žádný takový pozemek nikdy nenabídlo,“ uvedl.

Primátor připomíná, že při debatách o koupi dotčeného pozemku v centru města figurovala pouze částka 270 milionů, která vznikla na základě odhadu, který si radnice nechala udělat. „Ale pokud bychom pozemek kupovali, předem by muselo být známo, jak by pozemky byly využity,“ upozorňuje primátor.

Martin Zrzavecký tvrdí, že podle názoru vedení města společnost Amádeus na svém pozemku může stavět, a to i obchody, ale nesmí se jednat o veliký obchodní komplex.

A co na to Amádeus? Jeho zástupce tvrdí, že ze strany města padlo už několik protichůdných vyjádření k tomu, co na pozemcích může stát. „Za této situace a po zkušenostech s chováním města je téměř nemožné pustit se do přípravy jakéhokoli projektu,“ uvedl Vladimír Uhde.

A jak se na vývoj situace dívají lidé, kteří referendum o sporném projektu prosadili? Jeden z nich - Petr Pelcl - očekává, že spor se potáhne dlouho. „Ale, než aby v centru Plzně byl plánovaný obří komplex, je lepší, když je prostranství prázdné,“ konstatoval Pelcl.