Ředitel inspektorátu České obchodní inspekce pro Plzeňský a Karlovarský kraj...

Ředitel inspektorátu České obchodní inspekce pro Plzeňský a Karlovarský kraj Jan Řezáč ukazuje hračky, které byly zabaveny během kontrol prodejců tohoto zboží. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Baterie z plyšového koně mohly děti strčit do úst, zjistila inspekce

  • 6
Plyšový kůň na baterie, ručníky ve tvaru dortů nebo hrací a blikající zapalovače. Toto zboží, které je nebezpečné pro děti, objevili kontroloři České obchodní inspekce v prodejnách i na tržnicích v Plzeňském a Karlovarském kraji.

Plyšový kůň, jehož prodej kontroloři zakázali, má pod zipem v těle prostor pro uložení baterií, které nejsou nijak zabezpečené. Dítě je může vyjmout a vložit do úst.

Pokud máte malé děti, určitě nekupujte ani ručníky krásně sbalené do tvaru dortu. Jeden je ve tvaru srdce s jahodami, druhý připomíná dort s třešní. Na pohled lákavé umělé ovoce je totiž vyrobené z obarveného polystyrenu. Když si dítě strčí do úst takovou jahodu nebo malinu, hrozí mu udušení.

Inspektoři v posledních měsících zabavili na tržnicích také tisíce malých botiček, pistolek, hodinek, rtěnek i malých výlisků zvířátek nebo autíček. Jsou to zapalovače, které blikají nebo hrají různé melodie a přitahují pozornost dětí. Ve skladech jich inspektoři mají téměř 4,5 tisíce kusů. 

A v čem jsou nebezpečné? "Jejich riziko je v tom, že se o ně děti mohou popálit nebo jimi mohou způsobit požár. Proto jsou považované za nebezpečné předměty, které se nesmějí prodávat," vysvětluje regionální ředitel České obchodní inspekce pro Plzeňský a Karlovarský kraj Jan Řezáč.

Někteří obchodníci si ale se zákazem prodeje nebezpečných výrobků hlavu nelámou. Kontroloři totiž v prodejnách objevili i zboží, které se nesmí prodávat už od roku 2011.

To je například ježatý blikající elastický míček na natahovací šňůrce, na níž by se mohlo malé dítě uškrtit. V nabídce obchodů je stále i malá píšťalka, kterou by malé dítě mohlo vdechnout a udusit se.

Vážným prohřeškem je i dětský bicykl s pomocnými kolečky v nepřehlédnutelně výrazné barevné kombinaci.

Nebezpečné dětské kolo je v obchodech už přes tři roky

"Dětské jízdní kolo bylo v obchodech už v roce 2011. Protože se při posouzení výrobku potvrdily jeho nebezpečné závady, obchodníkovi bylo nařízeno jeho okamžité stažení z trhu. Kolo jako nebezpečný výrobek bylo zaevidováno i do evropského výstražného systému Rapex. Před loňskými Vánocemi jsme obdobné kolo včetně stejných závad objevili v obchodní síti znovu. Na kole vybaveném jen přední brzdou hrozí nebezpečí, že se dítěti nepodaří včas zastavit a při nárazu do překážky se zraní," varoval Jan Řezáč.

Případ s obchodníkem ještě nemají inspektoři skončený, proto nemohou být konkrétnější.

Výrobků, jež mohly při používání ohrozit život nebo zdraví spotřebitelů, odhalili inspektoři na západě Čech v loňském roce 46. Třetina z nich je v mezinárodním systému varování.