Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

V šesti jela tramvají načerno, teď se studentka potýká v cizině s exekucí

  • 193
Téměř bez peněz zůstala v zahraničí jednadvacetiletá studentka z Plzně kvůli tomu, že ji v jejích šesti letech chytil revizor v tramvaji bez lístku. Rodiče za ni tehdy pokutu nezaplatili. Na její účet, kde má i stipendium na zahraniční studijní pobyt, byl proto nyní vystaven exekuční příkaz.

Rodiče dívky se tehdy, v roce 2001, rozváděli. Dívka byla svěřena do matčiny péče a přestěhovaly se. Obsílky však chodily na starou adresu, takže je nikdo neřešil. Nynější exekuce je ve výši zhruba patnáct tisíc korun.

„Aktuálně dívka studuje v zahraničí a je bez větších příjmů. Je to pro ni velmi zoufalá situace. Rodiče na tom nejsou tak, aby ji mohli dál finančně podporovat,“ říká Vlastimila Feistingerová, dluhová poradkyně společnosti Člověk v tísni, jejíž plzeňská pobočka na případ upozornila.

Pokuty dětem v Plzni

Plzeňské městské dopravní podniky ročně udělí cestujícím mladším 18 let za jízdu bez jízdenky zpravidla mezi 3,5 a 4 tisíci pokutami, zhruba 60 procent je uděleno mladistvým.

V roce 2014 rozdali revizoři 1 558 pokut, 982 černým pasažérům mladším 15 let, 796 pokut zůstalo nezaplacených a s 265 dětmi se případ začal řešit soudní cestou. Část z nich skončí až exekucí.

„Jsme přesvědčeni, že u dítěte do patnácti let je za dluhy zodpovědný rodič,“ hodnotí kauzu Feistingerová.

Podle Michala Krause, generálního ředitele Plzeňských městských dopravních podniků, by se tím do budoucna dopravní podniky mohly řídit.

„Možné to je ale jen v těch případech, kdy rodiče můžeme identifikovat. Pokud nám dítě nebo mladistvý informaci o zákonném zástupci nesdělí nebo ji nemůžeme ověřit, nezmůžeme nic,“ říká Kraus. Dodává, že tento problém by se podle jeho názoru měl spíše řešit legislativní úpravou.

Vymáhání dluhů po dětech přetrvává

S tím souhlasí i Feistingerová, je však přesvědčená, že Plzeň, respektive dopravní podniky, se mohou už nyní pokusit najít nějakou možnost, jak zabránit dalšímu generování dětských dlužníků. Podle jejích slov firma už v minulosti přistoupila ke změnám, které svým dopadem snížily zadluženost dětí.

Plzeňské městské dopravní podniky například upustily od vymáhání pohledávek prostřednictvím advokátních kanceláří, upustily i od přeprodávání pohledávek.

„Zákonní zástupci jsou na dluh písemně upozorňováni tak, aby se zvýšila šance na jeho uhrazení. Zlevnilo se jízdné pro děti,“ jmenuje Vlastimila Feistingerová pozitivní změny.

Dodává však, že dosud se nepodařilo zabránit vymáhání dluhů, které končí exekucí, po samotných dětech.

V minulosti k dětským exekucím docházelo například také kvůli dluhům za regulační poplatky za pobyt v nemocnici nebo poplatky za odpady. Stále aktuální a složité na obhajobu jsou dluhy mladistvých za paušály mobilním operátorům.