Výstava přibližuje legendární filmy Císařův pekař a Pekařův císař

  • 0
Místnost, kterou právě prošel golem, alchymistická laboratoř Rudolfa II. nebo pokoj plný obrazů Mony Lisy. To vše je k vidění na výstavě, kterou hostí jízdárna ve Světcích u Tachova. Expozice představuje kostýmy, rekvizity i nábytek ze slavných filmů Císařův pekař a Pekařův císař.

„Jsme rádi, že se tady podobná výstava může konat. Jde o snímek, který je i po tolika letech od svého vzniku hodně oblíbený a zná ho v podstatě každý,“ pochvaluje si Pavel Voltr z tachovského kulturního střediska.

Cílem projektu je nechat návštěvníky nahlédnout do zákulisí natáčení filmu, jehož největší hvězdou byl Jan Werich. Toho je možné jako císaře Rudolfa II. vidět na několika obrazech, které byly vytvořeny speciálně pro film.

V jízdárně jsou vystaveny také čtyři kostýmy, které se pro svou jedinečnost staly součástí kulturního dědictví. Nechybí ani známé rekvizity, jako třeba golemův šém nebo poháry. V jednom z nich se nacházelo víno, které mělo otrávit císaře.

Expozice má výraznou vazbu na západočeský region. Autorem části výpravy filmu byl totiž plzeňský výtvarník Jiří Trnka. Za nákladnost a velkolepost kostýmů, scény i rekvizit prý historická komedie vděčí právě Trnkovi a také Janu Werichovi. Oba totiž spojovalo nadšení pro rudolfinskou dobu.

Výstava je součástí projektu Zrození baroka, který vznikl díky tomu, že Plzeň je v letošním roce Evropským hlavním městem kultury. „Díky výstavě může být jízdárna poprvé v historii otevřena veřejnosti na nějakou dobu pravidelně,“ podotkl Voltr. Až dosud byla totiž památka přístupná pouze při různých koncertech a svatebních obřadech. Výstava potrvá až do 9. srpna, otevřeno bude vždy od středy do neděle od 10 do 17 hodin.