Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Chirurgická pohotovost v Plané nebude, lidi ošetří v Mariánských Lázních

  • 1
Fiaskem skončil další pokus Plzeňského kraje zajistit chirurgickou pohotovost na Tachovsku, kde chybí nemocnice okresního typu. O výběrové řízení na poskytovatele služby nebyl zájem. Regionu však pomůže nemocnice v Mariánských Lázních. Ta změnila majitele a obnovila provoz chirurgické pohotovosti.

Plzeňský kraj letos vypsal veřejnou zakázku na zajištění chirurgické pohotovosti na Tachovsku za 5,2 milionu korun. Bylo to dvakrát víc než loni, ale nepomohlo to. „Nikdo se nepřihlásil,“ řekla krajská radní pro zdravotnictví Milena Stárková z ČSSD.

Se zajištěním této služby lidem z Tachovska proto pomůže nemocnice v Mariánských Lázních, kterou nově vlastní Jakub Zavoral. Ten v lázeňském městě obnovil chirurgickou pohotovost včetně rentgenu a nemocnici chce dále stabilizovat. Mariánskolázeňská chirurgická pohotovost bude v provozu denně do 19 hodin.

Hejtman Václav Šlajs z ČSSD řekl, že vyhlášení další veřejné zakázky na chirurgickou pohotovost na Tachovsku vedení kraje neplánuje. „Nabídka nemůže být nekonečná, nemůžeme lékaři nabídnout více než tři tisíce korun na hodinu,“ konstatoval Šlajs.

Za chirurgickou pohotovost na Tachovsku urputně bojovala starostka Plané Martina Němečková. Ta řekla, že pokud bude fungovat pohotovost v Mariánských Lázních v Karlovarském kraji, lidem to pomůže.

„Jestli se rozšíří zdravotní péče v Mariánských Lázních, budu šťastná. Lidé od nás se tam dostanou za čtvrt hodiny autem,“ prohlásila.

Starostka nicméně zdůrazňuje, že problém se špatnou dostupností lékařské péče na Tachovsku vedení kraje nevyřešilo. A tvrdí, že si v případě chirurgické pohotovosti nevedlo dobře.

„Hejtman mluví o astronomických částkách pro lékaře. Ale podle toho, jak zakázku vypsali, připadalo na hodinu asi 1 600 korun, ve kterých byl zahrnutý pronájem ordinace, energie, lékař, sestra, příslužba a další náklady,“ reagovala Němečková.

Starostka řekla, že vedení kraje prosila, aby se nejprve pokusilo zajistit chirurgickou pohotovost pouze o víkendech. „O to jsme stáli nejvíc. Tím pádem bychom nepotřebovali lékařů sedm, ale třeba jen tři, a ty bychom snad byli schopni poshánět v okolí. Neuspěla jsem,“ sdělila Němečková.

Ta se domnívá, že podmínky veřejné zakázky byly zbytečně náročné a případné zájemce odrazovaly. Pokládá za chybu, že kraj požadoval provoz pohotovosti v maximální době - denně do 22. hodiny.

„Navíc dali do podmínek příslužbu na sonografii. Asi věděli, že tohle nejde splnit. Přitom jinde existují pohotovosti, kde sonograf také nemají,“ konstatovala Němečková.

Starostka dlouhodobě upozorňuje, že Tachovsko je v Česku snad největší oblast, kde není nemocnice. Lidem z regionu proto nezbývalo, než jezdit do nemocnic v Plzni nebo Stodu.

Lidé z hejtmanství se odvolávají na to, že na Tachovsku je v provozu víc výjezdových míst záchranné služby než jinde. Zároveň připomínají, že v regionu chybí kvalifikovaní lékaři, což se odrazilo právě při neúspěšné snaze zajistit chirurgickou pohotovost. Všeobecná a dětská pohotovost na Tachovsku v provozu jsou.

,