Prostory zavřených plzeňských lázní chce firma DPZ Consulting využít k otevření...

Prostory zavřených plzeňských lázní chce firma DPZ Consulting využít k otevření paintballové arény. Rok 2012. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Chátrající lázně v Plzni se opět otevřou. Bude se v nich hrát paintball

  • 20
Téměř dvě desítky let zavřená chátrající budova bývalých městských lázní v Plzni na Denisově nábřeží se otevře pro veřejnost. Nájemce tu chce otevřít arénu pro paintball a zřejmě k tomu získá i povolení památkářů.

Nový nájemce společnost DPZ Consulting, která si lázně pronajala od nynějšího italského majitele Itala Pierluigi Cardoselliho, už vyklidil z domu největší nepořádek a na listopad má naplánované první paintballové akce.

Zástupce nájemce bývalých lázní Petr Papež řekl, že část budovy by mohla sloužit například také pro pořádání výstav nebo i jiným kulturním projektům. "Ručíme za to, že objekt bude zachován ve stavu jaký je dnes. Se zahájením provozu čekáme na vyjádření odboru památkové péče magistrátu. Projekt jsme už zaslali Národnímu památkovému ústavu," uvedl Petr Papež.

Ten tvrdí, že peníze z nájmu chce majitel budovy investovat do postupných oprav objektu. Paintball interiéru budovy nemůže podle Papeže nijak ublížit. Stěny jsou téměř všude pomalované a počmárané.

Navíc barva používaná v kuličkách pro paintball je omyvatelná vodou. Nový nájemce bývalých lázní předpokládá, že paintball se bude v domě provozovat především od pátku do neděle a přes týden bude prostor k dalšímu využití budovy.

Městské lázně

Městské lázně bývaly střediskem volného času do začátku 90. let minulého století, to patřily městu. Radnice však odmítla investovat do rekonstrukce a tehdy se mluvilo o tom, že by bylo zapotřebí sto milionů korun. Město proto dům vyměnilo za 11% akcií společnosti Inwest Shop. Ta zkrachovala a z akcií byly bezcenné papíry. Konkurzní správce potom městu nabídl budovu za deset milionů, což radnice odmítla. Za pět milionů korun ji později koupila společnost Amádeus. Ani ta s rekonstrukcí nepohnula, ačkoliv to plánovala. V roce 2005 Amádeus nabídl městu budovu za 25 milionů korun. Primátor Miroslav Kalous tehdy koupi bývalých lázní prosazoval a chtěl tam zřídit sídlo některé evropské instituce. Zastupitelé Plzně nákup znovu odmítli. Později dům koupil italský stavitel Pierluigi Cardoselli. Ten chtěl budovu přestavět na hotel s wellness centrem. Ani ten však nesehnal na projekt peníze. Loni objekt nabízel k prodeji za 150 milionů korun, ale marně.

Objekt je od devadesátých let památkově chráněný. Památkáři se shodují, že je dobré, pokud někdo budovu zabezpečí před další devastací a chátráním. S projektem vzniku paintballové arény souhlasí například Pavel Domanický z plzeňské pobočky Národního památkového ústavu.

"Já jsem pro. Byl jsem se tam s panem Papežem podívat a prošli jsme celou budovu. Domnívám se, že tam už prakticky není co zničit. Pokud tam nový nájemce nepřijde, stavba se bude dále narušovat a může tím být ohrožena její další existence," sdělil Domanický.

Upozornil, že například na střeše byly rozkradeny poměrně velké plochy plechové krytiny. "Jestliže by dovnitř pršelo a v zimě to zmrzlo, potom by stav mohl být po dvou takových zimách už havarijní. To bych si nepřál. Nájemce slibuje, že tam zabední okna, dá tomu nějaký řád a bude mít budovou pod kontrolou. To považuji za důležitější než to, co budou dělat uvnitř," konstatoval Domanický.

Na vyjádření Národního památkové ústavu čeká šéf odboru památkové péče magistrátu Petr Marovič, aby mohl vydat konečné stanovisko. Marovič připustil, že mu nový nájemce vysvětlil, že paintball nebude nijak zhoršovat stav budovy.

"Pokud bude stanovisko památkového ústavu opravdu kladné, bude to mít na naše vyjádření výraznou váhu," řekl Marovič. Ten nicméně tvrdí, že nové dočasné využití budovy není pro kulturní památku právě ideální. "Ale pokud tam někdo zajistí nějaký režim, bude to jedině dobře," prohlásil Marovič.