Šéf plzeňské pobočky svazu PTP Richard Smola.

Šéf plzeňské pobočky svazu PTP Richard Smola. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Ještě chceme být protivníky KSČM, říká šéf pétépáků. Je mu 86 let

  • 28
Český svaz PTP v září odhlasoval, že svoji činnost kvůli pokročilému věku členů ukončí. Plzeňští kolegové se ale rozhodli pokračovat, a to i navzdory datu narození. Zakládají Spolek PTP Plzeň - Západní Čechy.

„Nejmladšímu klukovi je u nás 83 let,“ říká o svých přátelích šéf plzeňské pobočky svazu PTP Richard Smola, který letos oslavil 86. narozeniny.

Se svým třiadevadesátiletým kolegou Jiřím Světlíkem ještě navštěvuje školy a vypráví dětem třeba o tom, jak za minulého režimu tři roky strávil mezi takzvanými pétépáky, což byli lidé, které komunisté zařadili do skupiny nespolehlivých.

A tak mladý Richard Smola prožil vojenské roky mezi faráři, soukromými zemědělci vyhnanými ze svých statků, profesory či živnostníky, kteří přišli o své živnosti.

Richard Smola nyní jednal se spřízněnými advokáty z kanceláře Svejkovský, Kabelková, Šlauf, kteří nyní zadarmo pro plzeňskou pobočku PTP zařizují vznik Spolku PTP Plzeň - Západní Čechy. „Ještě stále chceme být protivníky komunistické straně,“ uvedl Smola.

Nebezpečnost komunistů spatřuje v tom, že KSČM je jedinou stranou, která ví, co chce, a ví, jakým způsobem toho dosáhnout. „Komunisté jsou věrní svojí straně, volí jen ji a pracují systematicky. O to je jejich činnost nebezpečnější,“ míní Smola.

Podle něj je v západních Čechách kolem 130 žijících příslušníků někdejších útvarů PTP. Z nich je aktivní zhruba třicítka.

Podle Smoly klub slouží i jako oáza pro ty, kterým zemře partner a v seniorském věku ještě chtějí pomáhat druhým a scházet se. „Když někdo zůstane sám, nemůže zůstat doma a koukat na čtyři stěny, to by za chvíli umřel. Stáří se musí vyžít do poslední chvíle, a ne někde sedět, bědovat a nadávat,“ míní dlouholetý skaut Smola.

Říká, že politiku stále sleduje, ale rozčílit se nenechá. „Přece si nezničím zdraví. Jisté je, že šlengrů je mezi politiky hodně. Naposledy jsme mohli vidět, jak se lidem lže z kanceláře prezidenta. Lhát se nemá, to jako skaut ctím,“ vzkázal Smola.

Komunisté ho zařadili do útvaru PTP kvůli jeho otci. „Provinil se tím, že do války vlastnil plzeňskou továrnu Ferotechna. Navíc byl členem Česko - Švýcarské i České obchodní komory,“ popsal Smola, který na svého zesnulého otce vzpomíná jako na aktivní podnikatelskou osobnost, zavilého optimistu s životním krédem: Když ti useknou ruku, musíš se radovat, že ti nechali druhou.

Otec Alois Smola, kterého komunisté poslali po roce 1948 na rok do těžkého žaláře na Borech, odmítl po svém návratu z vězení vstoupit do strany a pomáhat Státní bezpečnosti. Proto byl ze dne na den s celou rodinou násilně odsunut z Plzně.