Při placení buďte ostražití a hlídejte, zda jste skutečně dostali slibovanou slevu, radí inspektoři. Ilustrační snímek

Při placení buďte ostražití a hlídejte, zda jste skutečně dostali slibovanou slevu, radí inspektoři. Ilustrační snímek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Obchodníci ošidili zákazníky zlákané na slevy, zjistila inspekce

  • 5
Nepoctiví obchodníci účtují zákazníkům u zboží s akční slevou původní ceny a mohou je tak ošidit i o stovky korun. Při kontrolách v Plzni, v Rokycanech a také v Karlovarském kraji to zjistili pracovníci západočeské obchodní inspekce. Obchodníkům teď hrozí pokuty.

Nabízíme v akci šlehač, místo 299 zaplatíte jen 199 korun. Tak znělo vábení pro zákazníky v jednom rokycanském obchodě.

Když ale pokladní načetla kód zboží, na displeji naskočila původní cena 299 korun, kterou inspektoři také zaplatili. Obchodní řetězec tak bude mít ve správním řízení co vysvětlovat.

V Karlových Varech naplnili inspektoři nákupní koš zbožím o něco více a předražení nákupu bylo bez pár haléřů 370 korun.

"Nakupovali jsme i zboží s akční slevou, u osmi druhů nám naúčtovali původní cenu," upřesňuje k zatím největšímu zjištěnému předražení šéf západočeských obchodních inspektorů Jan Řezáč.

Na podobné případy narazili inspektoři u obchodníků v Plzni, Sokolově, Aši i Mariánských Lázních. V zápisech o kontrolách jsou dokladovaná předražení od 16 do 120 korun.

"Ze čtyřiceti dosavadních kontrol jsme porušení zákonů zjistili v 18 případech. V jedenácti se týkala právě slev. Zatím je procento zjištění obdobné, jako v loňském roce, jen zjištěná předražení jsou o něco nižší. I letos ale zjišťujeme, že se před slevou cena zboží navýší a pak se ve slevě prodává za tu původní," dodává k zjištěným praktikám Jan Řezáč.

Protože správní řízení nejsou pravomocně uzavřena, inspektoři nemohou obchodníky konkretizovat.

Podle inspektorů musí být zákazníci stále jako ostříži. Na zboží ve slevě by měli hledat označení konečnou cenou.

"Ale nejdůležitější je kontrolovat, jaká cena pak naskočí na pokladně. Zákazník by si měl kontrolovat, zda je mu skutečně účtovaná zboží po slevě. Pokud naskočí suma jiná, okamžitě se ozvěte," radí inspektor.

Za opakované prohřešky pokuty stoupají

Nepoctivým obchodníkům může inspekce udělit až pětimilionovou pokutu. Maximální hranice zatím žádný z dosud udělených postihů v zemi nedosáhl, ale kolem milionu se už pokuty točí.

Jan Řezáč podotýká, že při udělování sankcí mimo jiné zohledňují i finanční sílu jednotlivých podnikatelů.

"Za první menší porušení zákona jsou pokuty v řádu tisíců, za větší porušení desetitisíců, v případě opakovaných prohřešků pak udělujeme sankce mnohem vyšší. Záleží také na velikosti a řekněme finanční síle podnikatele. Jinak asi na tom bude malý obchodník na vesnici, ke kterému přijdou desítky zákazníků denně, a jiná je situace v hypermarketu ve velkém městě, ve kterém denně nakupují tisíce lidí," řekl Řezáč.

Zvyšování sankcí za opakované prohřešky dokládají inspektoři například pokutami z loňského roku, které jsou už pravomocné. "Společnost Tesco dostala v květnu pokutu 230 tisíc korun, za opakovaná zjištění pak ve druhém pololetí dalších 475 a 700 tisíc korun," dodal Řezáč.