Zámek Zelená Hora u Nepomuku. | foto: archiv MF DNES

Legendární Černí baroni i po letech lákají turisty na Zelenou Horu

  • 24
Čo bolo, to bolo. Terazky som majorom! To je jedna z filmových hlášek, které proslavily zámek Zelená Hora. Právě tam se před 25 lety natáčela legendární komedie Černí baroni, která do dnešních dnů láká na Nepomucko mnoho turistů.

Komedie z vojenského prostředí je i po letech stálicí na obrazovkách tuzemských televizí. Během červencových oslav výročí natáčení filmu se na známá místa vrátil i herec Václav Postránecký, představitel generála, který při inspekci dává pořádně zabrat zelenohorským důstojníkům. Na zámku byl poprvé od natáčení.

Filmová místa

Filmová místa

Letní seriál MF DNES a iDNES.cz vás zavede na několik desítek míst po celé České republice, která si filmaři vybrali jako kulisu pro filmy, televizní seriály nebo hudební klipy.

„Vzpomínek mám samozřejmě spoustu. Cestou přes město se mi vybavily především ty na režiséra filmu Zdeňka Sirového, který už dnes bohužel není mezi živými. Český film s ním přišel o velkého umělce,“ konstatoval Václav Postránecký.

Přiznal ale, že slavnému tvůrci uštědřil jednu výtku ještě začátkem natáčení. „Když jsem totiž viděl, koho obsadil do snímku, zjistil jsem, že jsem byl jediný, kdo sloužil na vojně. Možná proto jsem ve filmu dostal tu největší hodnost,“ dodal s úsměvem.

Fakt, že se na Zelené Hoře oblíbený film o členech pomocných technických praporů, takzvaných pétépáků, natáčel, dodnes přispívá k návštěvnosti tamního zámku.

„Je to silné lákadlo. Když jsou mimořádné prohlídky zámku, hodně návštěvníků na ně jde právě kvůli Černým baronům. Lidé je znají více než třeba Rukopis Zelenohorský nebo Jednotu Zelenohorskou, které jsou ze zámkem také spjaty. I když je pravda, že ten největší boom zájmu o Černé barony, který nastal na konci 90. let minulého století, přece jen už opadl,“ říká manažer Mikroregionu Nepomucko Pavel Motejzík.

Přesto je prý vidět, že hodně lidí snímkem stále žije. „Je hezké slyšet je, jak při prohlídce říkají hlášky z filmu. Často se ptají po místech, kde se odehrávají jejich nejoblíbenější scény. Jednou z nich je ta, v níž se z kazatelny ptá Miroslav Donutil vojáků, jakou kadenci má samopal vzor 24. Vidět mohou třeba také bývalé zámecké divadlo, kde měli vojáci tělocvičnu,“ říká Pavel Motejzík.

Hodně frekventované jsou dotazy na obraz Jana Žižky, kterému přikázal major Haluška alias Terazky přimalovat „ľahký gulomet“. V tomto případě ale mají návštěvníci smůlu. „Ten už tady není. Vznikl pouze pro účely filmu a štáb ho potom smyl,“ prozrazuje Motejzík.

Prohlídka zájemce nezavede ani do míst, kde byl Kefalínův Ráj vepřů. „Nacházel se v bývalém hospodářském dvoře Šternberk, který je nepřístupný,“ doplňuje.

Několik scén se natáčelo také přímo v Nepomuku. Mnoho místních lidí se na film podívá vždy, když se na obrazovce objeví. I proto, že v jeho komparzu si někteří z nich zahráli. A také to pro ně znamená ještě jednu věc.

16. března 2012

„Film občas sledujeme jako dokument, jak to v Nepomuku vypadalo před pětadvaceti lety. Město se změnilo opravdu hodně,“ konstatuje nepomucký starosta Jiří Švec.

Podle něj je každopádně snímek skvělou propagací města. A měl prý i jeden velmi praktický dopad. Když se vojáci vracejí v jedné ze scén do kasáren, naskytne se jim nádherný výhled na Zelenou Horu se zámkem. A právě do něj se podle některých plánů měla vklínit supermarket Norma.

„Ten výhled byl ale tak jedinečný, že se proti projektu zvedl odpor. Zastupitelstvo nakonec rozhodlo, že se záměr neuskuteční,“ dodává starosta.

Film Černí baroni byl natočen podle knihy Miloslava Švandrlíka, který v ní popisoval své zkušenosti ze služby u technických praporů, které tady opravdu v padesátých letech sídlily.