Černá labuť na vodní ploše u Ejpovic nejspíš dlouho nezůstane. Není tady totiž...

Černá labuť na vodní ploše u Ejpovic nejspíš dlouho nezůstane. Není tady totiž dostatek vodních rostlin, kterými se živí. | foto: Pavel Moulis

V zatopeném lomu na Rokycansku se záhadně objevila černá labuť

  • 1
Černá labuť, která běžně žije v Austrálii, se záhadně objevila v zatopeném lomu u Ejpovic na Rokycansku. Podle ochránců přírody nejspíš unikla ze zájmového chovu nebo ze zoologické zahrady, protože se nebojí lidí.

Na černou labuť v ejpovickém lomu upozornili ochránce přírody všímaví lidé. "Tato labuť žije na území jihozápadní a východní Austrálie a je tedy záhadou, jak se dostala k nám. Navíc má poškozené opeření na křídlech a evidentně jí přítomnost lidí nevadí, tudíž mohla uniknout z nějakého zájmového chovu či zoologické zahrady," říká předseda svazu ochránců přírody v Rokycanech Pavel Moulis.

Podle ornitologů má černá labuť rozpětí křídel od 1,6 do 2 metrů, hmotnost pak mezi 6 až 9 kilogramy, tudíž je velikostí srovnatelná s naší labutí velkou.

"Je však celá černá s bílými letkami, které jsou nápadné zvláště za letu, a červeným zobákem s příčným bílým pruhem. Stejně jako naše labutě se i tyto černé chovají na vodních plochách zámeckých parků a občas dojde k únikům do přírody. Ty pak mohou dát základ vzniku menších populací," vysvětlil Moulis.

Černé labutě nejsou tažné, ale v závislosti na potravní nabídce přelétají z místa na místo. Podle odborníků se tedy dá očekávat, že pokud labuti z Ejpovic nebude bránit poškozené opeření, v lomu se dlouho nezdrží. Živí se totiž zejména vodními rostlinami, kterých ale ve zdejším lomu není mnoho. 

"Labuť černá v Ejpovicích bude jistě atraktivní záležitostí nejen pro ornitology, ale i pro ostatní milovníky ptactva. Její výskyt budeme monitorovat a v případě potřeby ji odchytíme a poskytneme azyl. Zároveň budeme pátrat po případném chovateli, kterému tato krásná a impozantní labuť ulétla, neboť v naší přírodě se běžně nevyskytuje," řekl Moulis.