Obyvatelé Plzně příští rok zaplatí za metr krychlový vody o 1,34 koruny víc než letos. (Ilustrační snímek)

Obyvatelé Plzně příští rok zaplatí za metr krychlový vody o 1,34 koruny víc než letos. (Ilustrační snímek) | foto: MF DNES

Lidi z kraje čeká zdražování. Ale jen mírné, hlavně za vodu

  • 0
Rodiny v Plzeňském kraji budou muset příští rok sáhnout hlouběji do kapsy. Více peněz zaplatí zejména za vodné a stočné. Leckde se zdraží i teplo. Například v Plzni ale jeho cena neporoste.

Ceny vody stoupnou například v Plzni, Klatovech a Rokycanech. V Plzni se po předchozím skokovém zdražování cen vody a tepla příští rok ceny za vodu zvednou už mírněji, teplo v Plzni dokonce nezdraží poprvé od roku 1989. V Rokycanech by se dokonce od poloviny příštího roku měla cena tepla snižovat, a to díky investici do kogenerační jednotky.

Města v kraji se snaží udržovat ceny co nejnižší, nezvyšují daně z nemovitosti, ceny za svoz odpadů ani jízdenky v městské dopravě.

"Jediné, co se bude zdražovat, je voda," prohlásil například ekonomický náměstek plzeňského primátora Martin Zrzavecký. Zdražení souvisí s miliardovými investicemi do vodohospodářských sítí. Obyvatelé Plzně příští rok zaplatí za metr krychlový vody o 1,34 koruny víc než letos. Vodné a stočné podraží od ledna o 1,75 procenta - s DPH na 81,70 koruny za metr krychlový.

Letos se cena vody zvedla v Plzni o pět procent. V předchozích letech to ale bylo o 50 procent.

V Klatovech se od příštího roku zvýší vodné o 44 haléřů, tedy o 0,7 procenta. Stočné se nemění. Celkem tak obyvatelé zaplatí za kubík vody včetně daně 61,04 koruny.

Asi tříprocentní zdražení plánují Domažlice, kde nyní stojí vodné a stočné včetně daně 70,04 koruny za metr krychlový. V příštím roce by tedy měl kubík stát 72 korun.

Jedny z nejvyšších částek za vodu platí v rámci kraje lidé v Rokycanech. Ve třetím největším městě regionu se cena vodného a stočného včetně daně zvýší z letošních 88,90 na 93,44 koruny za metr krychlový.

Vodohospodářské sdružení obcí západních Čech v příštím roce zdraží vodné a stočné v průměru o 2,7 procenta. Sdružení spojuje 91 obcí z Karlovarského, Plzeňského, Ústeckého a Středočeského kraje. Patří sem třeba Tachov, Svojšín, Kladruby, Merklín, Žlutice, Přimda, Bezdružice nebo Milíře.

Průměrná cena vodného a stočného bude v roce 2014 na území sdružení 72,55 koruny za metr krychlový s DPH. Informovala o tom Věra Štafflová z Vodovodů a kanalizací Karlovy Vary, které provozují vodohospodářský majetek sdružení.

Cena tepla se v Plzni nezmění

Cena tepla v Plzni zůstane na 490 korunách za gigajoule včetně DPH. Městská firma Plzeňská teplárenská bude mít totiž vyšší letošní zisk oproti plánu. Letos v lednu ale teplárna zdražila teplo o 15 procent, což bylo nejvíce v posledních čtyřiadvaceti letech. Na vině byl hlavně pokles cen prodávané silové elektrické energie.

Za teplo by si měli v příštím roce připlatit například lidé v Klatovech. Podle informací Klatovské teplárny cena vzroste pro domácnosti o 3,89 procenta ze současných 565 korun za gigajoule na 587 korun včetně DPH.

Naopak Domažlice chtějí příští rok držet cenu za teplo na stejné úrovni jako je letos, tedy na 616,30 koruny.

Na rozdíl od velkých tepláren je v Rokycanech teplo vyráběno výhradně ze zemního plynu. Cena pro domácnosti bude v příštím roce v Rokycanech stejná jako v roce 2013, tedy 655 Kč/GJ s DPH.

"Od 1. července ale budeme cenu tepla snižovat. Míru snížení oznámíme v květnu 2014 na základě výsledku zkušebního provozu nové kogenerační jednotky na výrobu elektrické energie a tepla o výkonu 1 600 kW na kotelně Václav," uvedl Miroslav Rys, jednatel Energie AG Teplo Rokycany s.r.o.

Jednotka je největší zdroj na výrobu elektřiny v Rokycanech. Projekt je společným dílem Energie AG Teplo Rokycany s.r.o. a společnosti ČEZ Energo s.r.o. Nová kogenerační jednotka díky společné výrobě elektřiny a tepla dosahuje vysoké účinnosti a sníží tak spotřebu zemního plynu na výrobu tepla v kotelně.

Cenu tepla nehodlají zvedat v příštím roce ani v Tachově, kde se platí 643 korun za GJ. Podle Jiřího Sedláčka z městské firmy Správa majetku a údržby Tachov je to dáno výhodným nákupem plynu. "Ten by se dnes prodával o 80 až 100 korun dráž," konstatoval Sedláček, podle kterého postihlo odběratele i zvýšení DPH z deseti na 14 procent v roce 2012, nyní je DPH 15 procent.