Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Martin Polívka, MF DNES

Plzeň udělá z velkých bytů v centru víc menších, aby je konečně využila

  • 0
Plzeňská radnice vlastní asi sto velkých bytů v centru města, jenže v nich nikdo nebydlí. Řešením této situace má být rozdělení těchto bytů na menší. Využívat by je mohly samoživitelky nebo mladí lidé z pěstounské péče.

S jednou z největších absurdit - nevyužitými velkými městskými byty v centru - se po letech začíná vypořádávat plzeňská radnice. Ve středu města jí patří zhruba stovka neobsazených bytů o rozloze více než 90 metrů čtverečních. Nyní má dojít k obratu. Pomoci má zejména rozdělení velkých bytů na menší.

Několik bytů už radnice dala k pronájmu neziskovým organizacím, pro jejich klienty, kteří mají zdravotní hendikep nebo by se jinak k bydlení za tržních podmínek nedostali.

Další cestou je už rozjeté nabízení vizualizací velkých bytů po možných úpravách (psali jsme zde). „Co se takhle nabídne, se povede pronajmout,“ tvrdí radní pro bytovou problematiku David Šlouf.

Podstatnější změnu ovšem má přinést projekt na přestavby bytů s využitím evropské dotace. „Máme jich připravených asi patnáct, ze kterých může rozdělením vzniknout dvakrát tolik bytů,“ uvádí David Šlouf.

Menší byty, které takto vzniknou, použije radnice na sociální bydlení. „Například pro samoživitelky nebo mladé lidi z pěstounské péče nebo pro takzvané chráněné bydlení,“ vysvětluje Šlouf. Odhaduje, že do roka se plánovaný projekt podaří dotáhnout do konce.

Radní zatím nechce tvrdit, že se v dohledné době vyřeší obsazení všech prázdných velkých bytů v centru Plzně. „To asi ne. Ale ta záležitost se konečně pohnula k lepšímu,“ říká Šlouf. Věří, že na úpravy se podaří městu získat zhruba deset milionů korun.

Prázdných městských bytů v centru v minulosti postupně přibývalo zřejmě především kvůli narůstající sazbě nájemného, která se vyšplhala na 82 korun za metr čtvereční.

Svou roli hrála i skutečnost, že byty nebyly v nejlepším stavu a i proto jsou v některých poměrně vysoké náklady na vytápění.

Vznikly tak podmínky, jejichž důsledkem byl nezájem. Pro majetnější mají byty nízký standard a pro lidi s nižšími příjmy jsou drahé. Město tak ve výsledku přicházelo o nájemné a na byty v podstatě jen doplácelo. Pokus nabídnout byty univerzitě pro studenty také nevyšel.

Kvůli prázdným bytům v centru Plzně už vedení radnice kritizovala opozice. Například Petr Suchý z TOP 09 je přesvědčen, že by se jich město mělo zbavit. „Ze získaných peněz by se mohly menší byty dostat do dobrého stavu a obsadily by se,“ sdělil Suchý.

Prodej nemusí být nejlepší řešení, říká Šlouf

David Šlouf nicméně tvrdí, že prodej v takových případech nemusí být nejlepší řešení. „Je to komplikované. My domy s velkými byty většinou máme ve stoprocentním vlastnictví. Prodejem bytu bychom vlastnictví rozdělili a v důsledku toho pak vznikají problémy třeba s domluvou na opravách a údržbě společných částí domu. Snažíme se tedy buď dům prodat celý, nebo si jej nechat. Spolupodílové vlastnictví přináší starosti,“ konstatuje.

Plzeňská radnice v posledních letech změnila svůj přístup k městským bytům poměrně výrazně. Rozhodla se mimo jiné řešit problém se stovkami bytů neobsazených kvůli špatnému stavu, na jehož zlepšení neměla dost peněz.

Zástupci města se proto rozhodli prodat třináct zanedbaných domů a získaný výtěžek odhadovaný na 50 milionů použít na rekonstrukce neobsazených bytů. Těch by se tímto způsobem mělo zrekonstruovat odhadem 350. Po jejich využití by radnice ročně získala na nájemném zhruba devět milionů korun (psali jsme zde).

Plzeň má nyní přibližně 3400 městských bytů. Volných jich je přes šest set. Radní Šlouf odhaduje, že pokud by byly byty opraveny a pronajaty, pak by se roční nájemné z městských bytů plánované na zhruba 122 milionů korun zvedlo o víc než deset procent.

Za rok Plzeň vydá na opravy městských bytů přibližně 25 milionů korun. Ty ale slouží k opravám uvolněných bytů například kvůli stěhování nebo úmrtí uživatelů. V průběhu jednoho roku se jedná o dvě až tři stovky bytů.