Vnitroblok domů v Plachého ulici v Plzni.

Vnitroblok domů v Plachého ulici v Plzni. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Chudí lidé by se už v polovině roku mohli stěhovat do sociálních bytů

  • 1
Chudí lidé, kteří mají problém sehnat slušné bydlení, budou mít v Plzni lepší podmínky k tomu, aby je získali. Město rozjíždí dlouhodobý program zaměřený například na matky s dětmi, hendikepované nebo starší lidi s nízkými příjmy.

Při řešení této problematiky na sebe navazují dva plány. První je spojený s tříletým testováním koncepce sociálního bydlení v ČR a druhý pak s koncepcí sociálního bydlení města.

Radnice má v plánu obyvatelům s nízkými příjmy v rámci obou projektů nabídnout v následujících třech letech celkově asi tři stovky takzvaných sociálních bytů. Do prvních z nich by se mohli stěhovat už zhruba v polovině letošního roku.

Primátor Plzně Martin Zrzavecký z ČSSD zdůrazňuje, že se projekt nezaměřuje výhradně na nepřizpůsobivé lidi nebo bezdomovce.

„Mezi osoby, které nejsou schopny si zajistit adekvátní bydlení na trhu a kterým bude věnována maximální pozornost, patří senioři, zdravotně postižení, mládež odcházející z dětských domovů, ovdovělí s dětmi nebo samoživitelky, tedy osoby přímo ohrožené ztrátou bydlení,“ uvedl primátor.

Vznikne i krizové bydlení pro akutní případy

Magistrát v souvislosti s projektem vyčlení několik úředníků, kteří se zaměří na pomoc nájemníkům sociálních bytů.

Vedoucí sociálního odboru Alena Hynková uvedla, že cílové skupiny tvoří zejména rodiny s dětmi, samoživitelé, osoby s hendikepem, ale i oběti domácího násilí.

Radní Plzně pro bytovou oblast David Šlouf z ODS řekl, že na rozjezd projektu vyhradí radnice minimálně pětatřicet městských bytů. Na opravy některých z nich se bude snažit získat dotaci.

V městské ubytovně v Plachého 52 by mělo vzniknout takzvané krizové bydlení - nouzový záchytný systém pro osoby a domácnosti, u kterých je nutné řešit bytovou nouzi akutně.

„Podle pravidel pro výběr nájemců nesmí být nájem uzavřen s někým, kdo má dluh na nájemném, který nesplácí. První občané města Plzně by se do sociálních bytů mohli stěhovat v červenci a srpnu,“ vysvětlil Šlouf.

Plány města do značné míry souvisí s přibývajícím počtem starých lidí. „Plzeň je jedním z měst s nejvyšší hodnotou indexu stáří v České republice a demografické stárnutí se bude prohlubovat. S tím souvisí i ohrožení seniorů chudobou, kdy po zaplacení výdajů na bydlení nejsou schopni uhradit základní životní potřeby,“ konstatovala náměstkyně primátora pro oblast sociálních věcí Eva Herinková z ČSSD.

Město proto pro zvýšení kapacity dostupného bydlení vyčlenilo zejména domy v ulici Plachého 44 a 46, jež budou kompletně zrekonstruovány.

Kromě toho se rozbíhá velký projekt budování nových bytů v oblasti Zátiší. Tam město plánuje ve třech etapách výstavbu osmnácti bytových domů s až 195 byty o velikostech 1+kk a 2+kk.

Sociálně slabí platí snížené nájemné - padesát korun za metr

Pro seniory počítá Plzeň také s budováním komunitních bytů. Aktuálně staví jedenáct bytů v nástavbě budovy U Jam 23, a to včetně jednoho sdíleného společného prostoru. Termín dokončení je stanoven do 30. června 2017.

„Komunita je prevencí před osaměním. Potřebujeme takové byty, tedy komunitní, bezbariérové, s dostupnými službami a podporou,“ konstatovala Herinková.

Další skupinou, na niž se město ve své koncepci zaměřuje, jsou samoživitelky a samoživitelé s nízkými příjmy. Jim by měl být určen jeden vchod v Plachého 48.

Standardní nájemné v městských bytech v Plzni je 82 korun za metr čtvereční plochy. Pro sociálně slabé platí sazba 50 korun.