Jan Stráský

Jan Stráský | foto: iDNES.cz

Budu rád, když do půl roku skončím, říká šéf šumavského parku Stráský

  • 117
Jednasedmdesátiletý Jan Stráský, poslední federální premiér, ministr dopravy i zdravotnictví, šéf krajského úřadu a nyní ředitel šumavského národního parku má před sebou zřejmě posledních šest měsíců práce. Přesně před rokem dostal jasný úkol: bojovat s kůrovcem, urovnat vztahy na Šumavě, a to vše stihnout nejdéle do roka a půl.

"Jsem rád, že mám za sebou rok, a teď už i já můžu mít důvody, proč toho nechat. Budu rád, když to do půl roku skončí," říká Stráský. V křesle ředitele Správy Národního parku Šumava si získal na svou stranu obyvatele šumavských obcí, lesníky i politiky. Na druhou stranu, kvůli jeho rozhodnutí vyrazili ekologičtí aktivisté na blokádu k Modravě.

Pane řediteli, jaký byl první rok ve funkci? Čekal jste, že to bude tak složité?
Nepřekvapila mě složitost funkce. Ale překvapilo mě, jak složitá je legislativa, ve které se musím pohybovat.

Třeba když jste použil chemii, ke které jste neměl potřebnou výjimku?
Ano, třeba to. Když jsem loni v únoru přišel, už se projednávalo udělení výjimky a bylo možné legitimně zneužít toho, že jsem musel žádost rozsahem změnit. Ukázalo se, že jsem to udělat nesměl, protože tím to byla nová žádost, začaly běžet nové lhůty a toho druhá strana využila. Letos jsem podal žádost o výjimku na začátku prosince a věřím, že bude včas vyřízena.

Trojnožky, past na kůrovce

Použijete tedy letos chemii stejně jako minulý rok?
Loni jsme ji použili v obranné fázi, tedy třeba na otrávené trojnožky. Naopak jako postřik na padlé či pokácené stromy jsme ji vůbec nepoužili, což udělal můj předchůdce (František Krejčí - pozn. red.). Ani letos toto nemáme v úmyslu.

Vzpomeňte na léto. Byl jste druhým ředitelem v historii, který zažil blokádu. Co osobně pro vás bylo překvapující?
Sledoval jsem už v roce 1999 první blokádu v Trojmezenském pralese, akorát z jiné židle a s jinou odpovědností. Překvapivé pro mě teď bylo, že blokáda u Modravy vůbec byla. Byli jsme přesvědčeni, že se opíráme o veřejný zájem, když likvidujeme kůrovce, což se pak také ukázalo. Překvapilo mě i to, že jsem získal výraznou podporu místních obyvatel. Už nezní jen to, že Šumava má být hnědá, ale veřejnost pochopila, že bojovat s kůrovcem se musí a Šumava musí být zelená.

Udělal byste něco jinak při vyjednávání s aktivisty? I když vy jste s nimi vlastně příliš nemluvil...
Přišel jsem si mezi ně asi dvakrát popovídat a jen jsem říkal to samé, co říkám dodnes. A říkat to budu, dokud bude debata o Šumavě.

Ministr Tomáš Chalupa z ODS vás jmenoval jako krizového manažera. Řekl, že ve funkci budete rok, či rok a půl. Takže je před vámi posledních šest měsíců?
Máte pravdu, že to tak pan ministr řekl, a velmi dobře si na to pamatuji. Jsem rád, že mám za sebou už rok a i já teď už můžu mít důvody, proč toho nechat. V každém případě mám smlouvu na dobu neurčitou. Ale jsem připraven kdykoliv toho nechat, protože vím, že žádný z otevřených problémů nebude za mého života dotažen do konce. Neboli - já nemohu hrát hru, že chci být ve funkci, dokud vše nesplním. Ať vezmeme splouvání Teplé Vltavy, boj s kůrovcem, vzhled šumavských staveb nebo prostupnost Šumavy pro turisty, tak to vše jsou věci, o kterých stále jednáme, ale vím, že do vítězného konce je nedotáhnu. To bude trvat déle než půl roku, rok či dva. A tolik chuti opravdu nemám.

Na Štědrý den vám bylo 71 let. Předpokládám, že jste si nějaký termín, dokdy chcete být ve funkci, dal i vy osobně, než si budete užívat skutečný důchod.
Ano. Má funkce znamená ještě půl roku v křesle ředitele a já budu rád, když to do půl roku skončí. Nemám žádný seznam, který bych chtěl odškrtat a pak říct, že končím. Přiznejme si ale, že se bavíme o půl roku. Loni poprvé jsem si nevzal ani dovolenou, ačkoliv do té doby jsem ji každý rok měl, i za komunistů. Plánoval jsem, že pojedu poznávat Nový Zéland.

Náměstek ředitele NP Šumava Jiří Mánek.

Nabízí se, že vaším nástupcem bude současný náměstek Jiří Mánek, kterého jste si vybral ze tří finalistů původního výběrového řízení na ředitele. Nakonec jste do šéfovského křesla usedl sám.
Byl jsem ve výběrové komisi a mluvili jsme s ministrem, že bych si rád vybral Mánka. Určitě ale nepadlo slovo, že tím je definitivně kandidátem na ředitele.

Ministr to tak ale prezentoval - že si jednoho z uchazečů vyberete, ten vedle vás profesně vyroste a pak vás vystřídá.
Asi to tak prezentoval. Já jsem si Jiřího Mánka vybral i proto, že byl z parku před lety vyhozen za to, že chtěl bojovat s kůrovcem. Hodnotit jej, jestli může, nebo nemůže být ředitelem, je na ministrovi.

Ačkoliv šumavští starostové schvalují vaše kroky, zaznívá od nich i kritika. Třeba od starosty Modravy Antonína Schuberta, že jste udělal jen malé personální změny. Odhaduje se, že až polovina zaměstnanců je zeleného ekologického smýšlení.
Z parku za mě odešlo čtrnáct lidí. Teď ale musím počítat: nejsme v Praze, abych si mohl říct, že vyhodím padesát lidí a naberu jiné. To tady v regionu udělat nejde. Úřad jde snížit o deset procent, aby fungoval. Kdybyste vyhodil více lidí, musíte mít důkazy, že to byli lajdáci, kteří doteď nic nedělali, a úřad bude dál fungovat. Má životní zkušenost je, že všude je rezerva deset procent lidí. Ale uvědomuji si i to, co jste naznačil - v tomto úřadě je až polovina lidí, která má skutečně jinou představu, než jakým směrem se správa parku nyní ubírá. Tíží mě to, ale řešení není tak jednoduché.