Hráz mezi Hořejším a Dolejším Padrťským rybníkem v Brdech.

Hráz mezi Hořejším a Dolejším Padrťským rybníkem v Brdech. | foto: Jan Zvolánek, iDNES.cz

Mobilní signál by mohl být v Brdech příští rok, vzniknou i záchranné body

  • 8
Nová Chráněná krajinná oblast Brdy, která se v lednu otevřela turistům po zrušení vojenského újezdu, je prakticky bez signálu mobilních operátorů. Už příští rok se to má změnit, operátoři by mohli dočasně využívat armádní vysílače.

O pokrytí CHKO Brdy signálem mobilních operátorů jednali v úterý zástupci Krajského úřadu Plzeňského kraje, mobilních operátorů, Armády ČR a Vojenských lesů.

„Brdy jsou nově otevřeným prostorem s nedotčenou přírodou, ale také nebezpečné území. Důvodem ovšem nejsou zbytky nevybuchlé munice, na jejímž odstraňování pyrotechnici stále pracují, ale především absence signálu pro mobilní telefony. Ten je totiž nezbytný pro zásah záchranných složek, ať už policie, hasičů, ale zejména zdravotní záchranné služby,“ vysvětlil náměstek hejtmana Plzeňského kraje Ivo Grüner.

Podotkl, že i zdánlivě banální úraz cyklisty nebo turisty může vést k ohrožení života, protože zraněného bude velký problém na rozsáhlém území vůbec najít.

Podle informací, které má Grüner od zástupců mobilních operátorů, je nyní pokrytí Brd signálem prakticky nulové. „Když to přeženu, tak je signál na deseti procentech území,“ konstatoval Grüner.

Podle šéfa CHKO problém není zásadní

Než se podaří vybudovat nové vysílače, mohlo by být dočasným řešením využití armádních vysílačů na kopcích Drahlín a Praha. Do výstavby nových vysílačů budou muset operátoři podle hrubých odhadů investovat desítky milionů korun.

Ředitel CHKO Brdy Bohumil Fišer však považuje zmiňované nedostatečné pokrytí mobilním signálem za „pseudoproblém“.

„Problém s mobilním signálem v Brdech nevnímám jako zásadní, který by bylo potřeba řešit. Jsou určitá místa, kde je mobilní signál horší, kde nefungují datové služby, jako ve městě, ale tísňové linky fungují na většině území CHKO. Ta situace je obdobná jako v jiných chráněných krajinných oblastech,“ prohlásil Fišer.

S ním ale Ivo Grüner zásadně nesouhlasí. „Informace o tom, že v Brdech pokrytí je, je absolutně mylná. Pokud by to tak bylo, proč bychom to řešili s operátory, s Ministerstvem obrany? Nejvíc mně vadí, že všechny tyto věci měly být vyřešeny, než území přešlo pod CHKO, měl to vyřešit stát,“ podotkl Grüner.

V Brdech má vzniknout síť takzvaných traumabodů

Složky IZS z Plzeňského i Středočeského kraje zatím nezaznamenaly případ, kdy by slabý nebo chybějící signál mobilních operátorů výrazně zkomplikoval jejich práci v oblasti. V nové CHKO zasahovali záchranáři poprvé v únoru, na vrcholu Koníček na Příbramsku potřeboval pomoc muž s příznaky infarktu (psali jsme zde).

Zástupci policie, záchranné služby i hasičů ale shodně uvádějí, že jakékoli zlepšení mobilního signálu v Brdech přivítají, protože jim usnadní práci.

Pro zajištění bezpečnosti turistů v Brdech má vzniknout také síť takzvaných traumabodů. „S odborníky na IT řešíme možnost využití nové technologie při vybudování záchranných bodů v místech, kde jsou křižovatky nebo odpočívadla. Z těchto míst by bylo možné spojit se s operátorem a přivolat pomoc,“ uvedl Grüner.

Pokrytí těmito hlásiči je v plánu v příštím roce. Nyní se budou vyhledávat místa, kam by bylo vhodné záchranné body umístit.