Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Dan Materna, MAFRA

Do Brd jezdí načerno stovky řidičů, někteří mají padělané povolenky

  • 41
Nerespektování zákazu vjezdu. To je nejčastější přestupek, jaký řeší policisté v Brdech. Načerno do této poměrně nové CHKO vjely už stovky řidičů. Pokuty už ale policisté rozdali i za nepovolené rozdělávání ohně nebo táboření mimo vyznačená místa.

Na trávě u studánky stojí zaparkovaný hummer. Policejní hlídka spatří za čelním sklem povolení vjezdu do Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Brdy. Je ale falešné.

„Doklad byl zmenšený a na první pohled neodpovídal originálu, což se také následně potvrdilo. Dané společnosti, ale ani pro vůz pod uvedenou registrační značkou žádné povolení nikdy uděleno nebylo,“ líčí jeden z posledních případů neoprávněného vjezdu do Brd mluvčí příbramské policie Monika Schindlová.

Není to zdaleka jediný případ padělání povolenky. V dubnu nachytali policisté při kontrole v Brdech také osmapadesátiletou řidičku. Před hlídkou dokonce ujížděla a zastavila až po kilometru.

„Policie při kontrole dodržování pravidel provozu v CHKO Brdy funguje dobře. Jsme spokojeni jak my, tak kolegové ze správy chráněné krajinné oblasti,“ říká mluvčí Vojenských lesů a statků (VLS) ČR Jan Sotona.

Řada lidí na plzeňské straně Brd se mylně domnívá, že auty mohou dojet až na okraj lesa chráněné krajinné oblasti, a ignorují značky zakazující vjezd. Pak se diví, že je za to policisté pokutují.

Krajská policejní mluvčí Markéta Fialová potvrdila, že nerespektování zákazu vjezdu jsou nejčastějším problémem i v plzeňské části Brd.

„Takové dopravní přestupky řešíme nejčastěji, většinou na místě blokově. Zabýváme se ale i případy nepovoleného rozdělávání ohňů, táboření mimo vyznačená místa nebo koupání v místech, kde je to zakázané,“ shrnula Markéta Fialová zjištění, která policisté odesílají k vyřešení do přestupkového řízení.

Strašický starosta Jiří Hahner nedávno řekl, že v obci je teď největším problémem nedostatek parkovacích míst. „Přímo na hranicích CHKO žádné parkoviště není. Turisté musejí nechávat auta v obci. Už jsme směnili pozemky, aby nové parkoviště mohlo vzniknout,“ uvedl starosta.

Pokuta za falešnou povolenku? Až deset tisíc korun

Vojenské lesy a statky zatím postavily jedno větší parkoviště, a to v katastru obce Skořice.

Policejní hlídky ze středních i západních Čech dělají v Brdech kontroly i několikrát týdně.

V loňském roce řešili středočeští policisté v Brdech 1110 přestupků, z toho v 786 případech šlo o porušení zákazu vjezdu do CHKO.

Neoprávněný vjezd znamená pro řidiče pokutu do dvou tisíc korun, v případě padělaných povolenek až deset tisíc. Takové případy řeší na příbramském městském úřadě ve správním řízení.

Kdo potřebuje, může si zažádat o povolení vjezdu do CHKO na webu vojenských lesů. Ne každý ale na něj má nárok.

Kdo smí vjet do CHKO Brdy

Výjimku ze zákazu vjezdu a stání v CHKO Brdy uděluje orgán ochrany přírody a krajiny správním rozhodnutím v nezbytně nutných případech:

  • zaměstnání na území zrušeného vojenského újezdu
  • smluvní činnost pro vojenské lesy, armádu či Agenturu pro ochranu přírody a krajiny
  • přístup k vlastnímu majetku
  • zajišťování povolených sportovních a kulturních akcí

„Je nezbytné, aby žadatel měl oprávněný důvod, kterým je zejména výkon státní správy, práce na dotčeném území, hospodářská činnost nebo případně obsluha obecního majetku,“ upozorňuje Sotona.

Dominika Pospíšilová z ministerstva životního prostředí ale varuje, že toto povolení - technicky vzato „souhlas“ ve formě kartičky Vojenských lesů a statků - k vjezdu nestačí. „Je třeba mít ještě výjimku vydanou správou CHKO. Důvody pro vydání výjimky jsou uvedené přímo v zákoně, v paragrafu 56. Výjimku nepotřebují například orgány státní správy, hasiči, záchranka, vozidla pro zemědělství a lesní hospodaření,“ upřesnila Dominika Pospíšilová.

Zvláštní povolení mimo běžný režim mají k dispozici všechny obce s katastrálním územím na pozemcích ve zrušeném vojenském újezdu. Nejsou vázána na konkrétní registrační značku vozidla a mají odlišný vzhled, ale je jich jen omezený počet.

„Máme jich několik desítek, lidé si je chodí půjčovat na úřad,“ potvrzuje místostarosta středočeského Zaječova Vladimír Havlík. Zároveň ale dodává, že povolenek mají opravdu je omezené množství. „Půjčujeme je jenom za podmínek stanovených vojenskými lesy a to jenom našim občanům, kteří mají trvalé bydliště v Zaječově.“

Právě ze Zaječova se nabízí zkratka na Příbram napříč bývalým vojenským prostorem. Stejně jako třeba na opačné straně z Obecnice či Drahlína na Hořovicko.

Zatímco kolem Brd přes Hořovice a Jince najedou Zaječovští nějakých třicet kilometrů, přes les na Obecnici méně než polovinu.

„Průjezd pro zkrácení cesty není dostatečný důvod pro udělení výjimky ze zákazu vjezdu,“ připomíná mluvčí vojenských lesů. Dodal, že v dohledné době se pravidla měnit nebudou.

,