Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Kvůli práci s chemikáliemi onemocněly v rokycanské firmě desítky lidí

  • 18
Více než stovce zaměstnanců firmy Borgers CS z Rokycan objevili lékaři v posledních pěti letech nemoc z povolání způsobenou kontaktem s chemickými látkami. Lidé trpí ekzémy na kůži, podrážděním dýchacích cest nebo astmatem. Někteří budou mít doživotní zdravotní následky.

Společnost Borgers zaměstnává 2 600 lidí a vyrábí textilie pro interiéry automobilů.

„Od začátku roku 2010 bylo v Borgersu přiznáno celkem 113 nemocí z povolání. Jednalo se o astma a plicní onemocnění, odborně nazývané exogenní alergická alveolitida,“ upřesnil Josef Klepáč z Krajské hygienické stanice Plzeňského kraje.

Situace se v posledních měsících zlepšila, protože firma investuje do odsávání, respiračních zařízení a používá například lepidla s nižším obsahem škodlivých izokyanátů.

Nemoci z povolání byly lidem z rokycanské firmy podle Josefa Klepáče uznány zejména kvůli prokázané přítomnosti izokyanátů na pracovišti i na základě pozitivních takzvaných reexpozičních nebo bronchoprovokačních testů.

Lidé, kteří pracují s chemickými látkami, tvoří v posledních pěti letech největší skupinu pacientů Kliniky pracovního lékařství Fakultní nemocnice v Plzni. Uvedla to přednostka kliniky Vendulka Machartová.

Pacienti trpí například podrážděním kůže nebo dýchacích cest, ekzémy na kůži, astmatem a dalším poškozením plic. Za posledních pět let prokázali na klinice 120 nemocí z povolání vzniklých v důsledku styku s chemickou látkou. Většina postižených pocházela právě z Borgersu. Pět let předtím přitom klinika zachytila jen kolem deseti těchto nemocí.

Podle jednatele Borgersu Lubora Šabackého se množství nemocí z povolání ve firmě snižuje. „Investuje do ochranných pomůcek a nových technologií. Nejvíce nemocí z povolání bylo v letech 2010 a 2011 a od té doby počty klesají. V roce 2010 jsme řešili 24 případů, loni to bylo deset a letos zatím jen jeden případ,“ popsal Šabacký.

Hygienik Josef Klepáč potvrdil, že například v provozu Volduchy rekonstruovala firma Borgers v roce 2014 vzduchotechniku ve dvou halách a pravidelně vyměňuje filtry v odsávacích zařízeních. V provozu Rokycany se při práci více používají lepidla s nižším obsahem izokyanátů.

„V provozu Hrádek byl v roce 2014 instalován nový přívod vzduchu do haly číslo 1 - východ, nově bylo instalováno odsávání na lisech a připravuje se zkušební provoz s řízeným zvlhčováním vzduchu na pracovišti linky propylát,“ popsal Klepáč.

Společnost má podle něj navíc od poloviny roku 2012 smlouvu se zdravotnickou firmou, poskytující v Rokycanech povinné preventivní prohlídky.

„V případě, že lékař zjistí problémy, odešle zaměstnance k dalšímu odbornému vyšetření. Jestliže se ukáže, že zaměstnanec nemůže práci vykonávat, zaměstnavatel s ním na základě doporučení lékaře ukončí pracovní poměr,“ uvedl Klepáč.

Podle něj je důležité, aby lidé před vstupem do výroby, kde se pracuje s chemikáliemi, prošli důkladnými preventivními prohlídkami. Jejich potřebnost potvrdil i jednatel Borgersu.

Chemikálie mohou vyprovokovat i astmatický záchvat

„Důvodem je nejen ochrana zaměstnanců, ale i to, že hlavně v roce 2010 a 2011 si někteří pracovníci postavili na nemoci z povolání živnost. Ze zákona totiž těmto lidem náleží dvanáctiměsíční odstupné. Stalo se nám, že nastoupil člověk a už po třech měsících měl přiznanou nemoc z povolání a dostal dvanáct platů. Proto jsme zavedli daleko důslednější vstupní prohlídky. Někdo je totiž na prostředí v našem provozu citlivější,“ popsal Šabacký.

Podle Machartové člověk nemusí v nevhodném prostředí pobývat dlouho, aby měl zdravotní problémy. „Různé montážní pěny, lepidla či tmely obsahují totiž chemikálie, které mají dost velkou schopnost reagovat s plicní tkání a vyprovokovat velmi brzy například astmatický záchvat,“ popsala.

Při kontaktu s nebezpečnou látkou člověk obtížně dýchá, píská mu na plicích tak, že to může slyšet i člověk, který stojí vedle. „Jestliže člověk v rizikovém prostředí nepracoval příliš dlouho, tak se může stát, že vůbec nepotřebuje léky a jeho zdravotní stav se zlepší. Když tam ale lidé pobývají dlouhodobě, některé je nutné léčit. Existují ovšem i lidé, kteří toto prostředí snášejí víceméně bez problémů,“ doplnila Machartová.