Biotop Kotynka se pyšní čistou vodou, za parkování se ale platí

  • 0
Je v koupalištích v regionu čistá voda? Kde mají nejlevnější vstupné, kde se snadno parkuje? A kde je nejlepší občerstvení? Na tyto i další otázky odpoví test, který připravila MF DNES a iDNES.cz. Jako první zkontroloval „koupací inspektor“ pro Plzeňský kraj biotop Kotynka v Dobřanech.

V biotopu Kotynka mají otevřeno již od 31. května, na hlavní nápor návštěvníků však zatím čekají. „Nejvíc lidí jsme měli 6. června - 574,“ říká správce areálu Petr Štiller. Poslední dva týdny byly kvůli počasí slabé.

„Alespoň jsme ale mohli vše pořádně připravit,“ říká, když s ním procházíme areálem největšího českého přírodního biotopu.

Voda se čistí zcela bez chemie, jen s pomocí filtračních lagun, v nichž se nacházejí vodní rostliny zajišťující čištění. Nechybí ani vaky naplněné malými kamínky, které zachycují mechanické nečistoty.

„Denně se navíc koupaliště čistí vodním vysavačem,“ uvádí Štiller a jako důkaz čistoty vody přidává informaci o tom, že zde žijí pulci, žáby i užovky. Návštěvník na ně ale nemá velkou šanci narazit.

Přírodní koupaliště Kotynka v Dobřanech.

Na Kotynku se sjíždějí lidé i z širšího okolí, ze Stodu, Holýšova či Nebílovského Borku. „Jezdím sem pravidelně. Pracuju v léčebně, vždycky před šichtou nebo po šichtě se přijedu svlažit. Líbí se mi prostředí i voda,“ pochvaluje se Jiří Hejl.

V areálu nechybí možnost sportovního vyžití, nacházejí se tu hřiště na beach volejbal i petanque, příchozí si mohou zahrát ping-pong nebo si zacvičit na posilovacích strojích. Vybavení je možné si zapůjčit, některé zdarma.

Hodnocení biotopu Kotynka

Inspektor MF DNES hodnotí koupaliště z několika hledisek. Známkuje jako ve škole.

  • Voda: 1
  • Služby: 1
  • Občerstvení: 2
  • Toalety: 1
  • Atrakce: 1
  • Parkování: 3
  • Celková známka: 1-2

Funguje zde také miniknihovnička a půjčovna lehátek.

Samozřejmostí je bufet, otevírá se, když na Kotynku přijde alespoň deset lidí. Točí se tu zmrzlina, ale nabídka jídel by mohla být o něco bohatší. Převládají mražené polotovary.

Drobnou skvrnkou na kráse je nutnost zaplatit si za parkování, 30 korun za celodenní, 5 korun za hodinu. Celodenní vstupné je v červenci a v srpnu ve všední dny 50 korun, o víkendu o 10 korun víc.