O ochranné známce na logo a název projektu Bezepčné město bude muset pravděpodobně rozhodnout soud. Ilustrační snímek

O ochranné známce na logo a název projektu Bezepčné město bude muset pravděpodobně rozhodnout soud. Ilustrační snímek | foto: Petr Topič, MAFRA

Název a logo projektu plzeňské radnice si přivlastnil propuštěný úředník

  • 10
Čáru přes rozpočet udělal plzeňskému magistrátu propuštěný zaměstnanec Pavel Chalupský. Zaregistroval si totiž logo a název projektu Bezpečné město, které už nyní nesmí, bez jeho svolení, používat nikdo jiný. Spor o logo a název, které město používá už pět let, nejspíš skončí u soudu.

Pavel Chalupský pracoval na radnici jako koordinátor bezpečnosti od roku 2009 do poloviny roku 2013. Tehdy dostal výpověď pro nadbytečnost a kvůli ní se teď s městem soudí.

Okresní soud už v září uznal, že úředník výpověď dostal nezákonně. Verdikt ale zatím není pravomocný, protože město se proti němu odvolalo.

Nyní však hrozí, že se právníci magistrátu a propuštěného muže střetnou znovu. Chalupský si totiž logo a název projektu Bezpečné město, na němž se čtyři roky podílel, letos v červenci přihlásil jako ochrannou známku a městu teď poslal dopis, že je jejím vlastníkem. Magistrát si název a logo, které vytvořila najatá agentura, nikdy nezaregistroval.

Vyjádření Úřadu průmyslového vlastnictví

Podle mluvčího Úřadu průmyslového vlastnictví Josefa Dvornáka měl magistrát tři měsíce na to, aby podat námitku nebo připomínku proti přihlášení názvu projektu a loga jako ochranné známky. „Existuje věstník našeho úřadu, který je elektronický a přístupný na internetu a vychází jednou týdně. Jinak nemůžeme upozorňovat všechny, že se něco děje. Je třeba o práva pečovat a nebo si na to najmout lidi, kteří to ohlídají,“ vysvětlil Dvornák. Podotkl , že v ČR se ročně podává asi 8000 přihlášek ochranných známek. Na území ČR nyní platí 1 200 000 ochranných známek. Toto číslo zahrnuje i ochranné známky registrované pro celou EU.

Současný radní pro bezpečnost Robert Houdek z ODS tvrdí, že si myslel, že logo i název už zaregistrované jsou.

„Už před třemi lety jsem ještě s kolegou upozorňoval vedoucího, že by bylo vhodné logo a název zaregistrovat. Protože kolegům, kteří na podobném projektu pracovali, se stalo, že si někdo zaregistroval jejich značku a oni s tím měli problém. Náš vedoucí to ale vůbec neakceptoval,“ řekl Chalupský.

Na tento problém si pak prý vzpomněl, když z radnice odešel a rozhodl se, že si logo a název nechá zaregistrovat.

„Bylo to proto, aby si tento název nezaregistroval někdo třeba z Příbrami a pak řekne: ‚Plzeňský magistráte, končíte.‘ Pořád je lepší a vstřícnější, když si to zaregistruji já, než někdo cizí,“ vysvětlil Chalupský s tím, že se mu také nelíbilo, jakým směrem se v posledních letech projekt Bezpečné město ubíral.

„Nenaplňuje se filozofie projektu, že je to jenom formalismus, prázdná schránka. A já jsem nechtěl, aby došlo ke znehodnocení té původní dobré myšlenky,“ uvedl Chalupský, který také řekl, že se stále cítí být zaměstnancem magistrátu.

Projekt Bezpečné město měl tento týden na výroční konferenci slavit pět let. Ta se ale nakonec nekonala. Na všech prezentacích a propagačních materiálech totiž byly loga a názvy projektu. 

„Kdyby tam pan Chalupský přišel a nafotil si to, tak my bychom porušili zákon. A on by po nás pak zcela legitimně chtěl buď odškodné nebo omluvu, nevím. Každopádně by byl z právního hlediska v právu a tak jsme akci na doporučení právníků zrušili, abychom třeba nezpůsobili městu nějakou škodu,“ sdělil Houdek. Město už zrušilo i webové stránky projektu.

Doplnil, že Pavla Chalupského osobně nehodlá kontaktovat. „Pokud to někdo udělá, tak to bude právní oddělení. Město se bude na 99 procent bránit soudně,“ podotkl Houdek.

Město možná bude muset projekt přejmenovat

Podle Chalupského ale není soudní spor nevyhnutelný, je ochotný se dohodnout. „V žádném případě bych po nich nechtěl peníze, to já nepotřebuji. Musela by vzniknout nějaká dohoda, za jakých podmínek by mohlo město název a logo používat,“ řekl Chalupský.

Radní Houdek míní, že chyboval i Úřad průmyslového vlastnictví, který podle jeho slov neměl Chalupskému ochrannou známku na logo a název vůbec zaregistrovat.

„Měli zjišťovat, jak se k tomu on dostal. Jestliže to logo vzniklo v roce 2009  a schválila ho rada města, tak si myslím, že pan Chalupský s tím nemá nic společného. Nevytvářel ho. Myslím si, že patří městu a bylo městu odcizeno, ale to musí rozhodnut právníci a soud,“ prohlásil Houdek.

Zatím podle něj nelze předvídat, zda bude město nucené projekt přejmenovat a změnit logo, nebo ne. Pokud by se spor podařilo vyřešit v krátké době - například během měsíce - přichází v úvahu možnost užívání názvu a loga jen dočasně pozastavit.

Pokud ale bude předpoklad, že soudní spor potrvá měsíce či roky, pak bude podle Houdka nejsnazší projekt přejmenovat a udělat nové logo.