Zastupitelé rozhodli, že vyhlásí architektonickou soutěž na plochu po bývalém DK Inwest. Její výsledek bude podkladem pro nový územní plán.

Zastupitelé rozhodli, že vyhlásí architektonickou soutěž na plochu po bývalém DK Inwest. Její výsledek bude podkladem pro nový územní plán. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Město vyhlásí architektonickou soutěž na místo po kulturáku Inwest

  • 2
Město Plzeň vyhlásí architektonickou soutěž na oblast, kde stával Dům kultury Inwest. Reaguje tak na lednové referendum, v němž Plzeňané odmítli plánovanou stavbu obchodního komplexu Corso. Ten měl stát právě na místě bývalého Inwestu

Je to jako návrat v čase. V dubnu roku 2011 zastupitelé Plzně zrušili své rozhodnutí uspořádat architektonickou soutěž na území mezi Americkou třídou a Denisovým nábřežím. Ve čtvrtek rozhodli, že ji přece jen vyhlásí.

"Soutěž bude podkladem pro nový územní plán," řekl náměstek primátora Martin Zrzavecký z ČSSD. Na jejím základě by tedy radnice mohla formulovat své podmínky pro využití cenného území v centru města.

Když zastupitelé před dvěma roky architektonickou soutěž zrušili, argumentovali tím, že je na ni pozdě, protože investor se svými plány pokročil příliš daleko. Dodnes však nemá na stavbu územní rozhodnutí.

Zastupitelé se už čtvrt roku pokoušejí najít způsob, jak naplnit referendum, které je zavázalo, že mají stavbě obchodního zařízení na místě Domu kultury Inwest zabránit.

Zatím město vydalo v rámci územního řízení k projektu negativní stanovisko. Náměstek primátora Zrzavecký zastupitelům oznámil, že společnost městu nabízí pozemek pro stavbu o rozloze 2,3 hektaru za 1,4 miliardy korun.

"Připravíme podklady, aby zastupitelé věděli, jak město zatíží, pokud by se rozhodli nabídku akceptovat," prohlásil Zrzavecký. Uvedl, že by si město muselo vzít na koupi úvěr.

Většina zastupitelů ale zřejmě pokládá za nereálné, že by na návrh kývli. "61 tisíc za metr čtvereční? To mi připadá legrační," reagoval Jiří Šneberger z ODS.

Zrzavecký vysvětloval, že investor do ceny zahrnul například kompenzaci za zmařený projekt, který si prý cení na čtyři miliardy korun. Šneberger se ale domnívá, že cena požadovaná za pozemek naznačuje, o kolik by se mohl investor s městem soudit.

Městu hrozí soudní spory s investorem

Opozice vedení města vyčetla, že se od referenda v podstatě nehnulo z místa. "Mám pocit, že se ve vazbě na výsledek referenda neudělalo nic," prohlásil Michal Vozobule z TOP 09.

"Jste ve vleku událostí. Předkládáte návrh na architektonickou soutěž, kterou jste před dvěma roky zrušili. Co vlastně chcete? Takhle se město řídit nedá," uvedl Vladimír Duchek z uskupení Pravá volba.

Zástupci koalice naproti tomu zdůrazňují, že všechny kroky je nutné důkladně vážit, protože městu hrozí soudní spory s investorem o finanční kompenzace. "Tohle ještě nikdo v České republice neřešil," upozorňoval Zrzavecký.

"Zatím jsme neudělali jediný krok, který by poškodil stavitele. Až ten krok budeme muset udělat, dobře to rozvažme," řekl Šneberger.