Archeologové provádějí výzkum u Křimic, kudy povede část městského okruhu.

Archeologové provádějí výzkum u Křimic, kudy povede část městského okruhu. Objevili zde sídliště z doby kamenné. Střepy nádob s lineární keramikou a zlomky opracovaných nástrojů. | foto: Martin Polívka, MF DNES

Vědci našli v Křimicích rondeloid, místo setkávání lidí z doby kamenné

  • 5
Kruhové ohrazení zvané rondeloid z mladší doby kamenné objevili archeologové při výzkumu v Plzni-Křimicích. Stavba zřejmě sloužila k shromažďování lidí a kultovním účelům. Kromě toho se v lokalitě našly také úlomky keramiky, nástrojů i pozůstatky dávných obydlí.

Výzkum na okraji Křimic provádějí pracovníci Západočeského muzea v Plzni s pomocí studentů archeologie a dalších oborů. Zdejší naleziště pochází z mladší doby kamenné, tedy neolitu, který je datován přibližně 5500-4500 před naším letopočtem.

Neolitici jsou považováni za první zemědělce, kteří již jako zdroj obživy nevyužívali sběr a lov, ale cíleně pěstovali obilí a chovali domácí zvířata.

Mimo jiné jsou charakterističtí výrobou keramiky, textilu a kamenných pracovních nástrojů.

Nejzásadnějším nálezem v Křimicích je takzvaný rondeloid, tedy nepravidelné kruhové příkopové ohrazení o průměru 47 metrů, které sloužilo jako shromaždiště lidí z okolních neolitických sídlišť. Ti tam pravděpodobně prováděli náboženské obřady.

Neolitici dokázali postavit stavbu s jedním patrem

"Mezi nejčastěji nalezené artefakty patří úlomky předmětů z keramiky s výzdobou charakteristikou pro kulturu s vypíchanou a lineární keramikou, kterou vyráběli právě neolitici. Tyto předměty se využívaly především k vaření a stolování," vysvětlila archeoložka Západočeského muzea v Plzni Alena Novotná.

Kromě úlomků keramiky našli archeologové také zlomky štípaných či broušených kamenných pracovních nástrojů, například drtidel, sekyr, škrabadel a vrtáčků.

Zajímavé jsou také nálezy částí mazanice, která se vyráběla z hlíny, slámy a vody. Touto směsí se pak pomazávaly dřevěné konstrukce, směs sloužila k izolaci stěn.

Naleziště u Křimic

V oblasti naleziště jsou vidět také malé tmavé kruhy značící kůlové jamky. Podle nich archeologové rozpoznali půdorys někdejšího domu, který měl přibližně pět až osm metrů na šířku.

Neolitici byli natolik zruční, že dokázali postavit stavbu s jedním patrem, které sloužilo k uskladňování zásob. 

"Zde nalezené předměty převážíme do Západočeského muzea, kde budou podrobeny dalšímu zkoumání," sdělila Novotná. Plocha, kterou nyní archeologové zkoumají, je součástí jednoho z největších neolitických sídlišť nalezených v Čechách. Intenzivní výzkumy se v něm provádějí od roku 1996.

V roce 2015 bude naleziště u Křimic zastavěno. Povede tudy část městského obchvatu, která propojí Domažlickou a Křimickou ulici. 

Nálezy z neolitických sídlišť na území Plzně jsou již od jara vystaveny v Západočeském muzeu v Plzni.