Přínivci metalové hudby při pochodu za zachování festivalu Metalfest v...

Přínivci metalové hudby při pochodu za zachování festivalu Metalfest v lochotínském amfiteátru. | foto: Petr Eret

Využití amfiteátru omezuje dotace, primátor kvůli tomu jede do Bruselu

  • 10
Amfiteátru v Plzni na Lochotíně, který se právě opravuje, hrozí, že se tam nebudou smět konat velké koncerty. Omezení je totiž podmínkou přidělení dotace z EU. Příznivci Metalfestu kvůli tomu o víkendu vyšli na protestní pochod a primátor bude o možnostech využití areálu jednat v Bruselu.

Využití lochotínského areálu, který proslul především koncerty pro tisíce lidí, v příštích pěti letech částečně blokuje zákaz pořádat zde akce významem překračující region.

Omezení je součástí pravidel pro dotaci 24 milionů z EU, kterou město získalo na právě probíhající obnovu areálu. S nižší dotací by takové problémy nenastaly. Zákaz velkých koncertů je tedy daní za pár ušetřených milionů a je otázka, zda v tomto případě není zisk menší než ztráta.

Zablokování nadregionálních akcí už pobouřilo příznivce rockové muziky, kteří do amfiteátru jezdili na Metalfest. V sobotu proto uspořádali v Plzni protestní pochod. „Amfiteátr je unikátní. Je tam z každého místa dobře vidět a zvuk se tam šíří ideálně,“ vysvětloval jeden z účastníků pochodu Jiří Hilmar.

Za zachování Metalfestu vznikla i elektronická petice, kterou podepsalo více než 1 200 lidí.

Rekonstrukce amfiteátru má celkem stát zhruba 35 milionů. Pokud by radnice požadovala dotaci „pouze“ do 50 procent celkových nákladů, platila by pravidla mírnější a velké koncerty, jako bylo loňské vystoupení Lucie nebo Metalfest, by zřejmě vůbec nevadily. Jenomže město chtělo víc a sáhlo po dotaci umožňují získat až 85 % nákladů a pro tu platí přísnější podmínky.

Zástupci radnice se teď dušují, že se pokusí prolomit omezení, do kterých areál kvůli několika milionům navíc zamotali.

Primátor Martin Zrzavecký se proto chystá ve středu vyrazit do Bruselu. Rád by získal ujištění, že se například Metalfest v amfiteátru konat může, aniž by za to městu hrozilo odebrání dotace a pokuta. Primátor vychází z toho, že EU loni změkčila pravidla související s dotacemi ve prospěch kultury.

Předseda rady Regionálního operačního programu (ROP) regionu Jihozápad Ivo Grüner je ale přesvědčen, že pro amfiteátr platí pravidla z doby, kdy byla dotace přidělena. A o dotaci rozhodl právě ROP, který má na její využití dohlížet.

„Podle toho, jak město o dotaci požádalo, může v amfiteátru pořádat jen akce regionálního rozměru. Pokud to nedodrží, půjde o porušení pravidel,“ uvedl Grüner. Jeho úřad by případ řešil s ministerstvem pro místní rozvoj a ministerstvem financí a ta by rozhodla o případné sankci.

Co se děje v amfiteátru

Po zhruba šedesáti letech od vybudování prochází lochotínský amfiteátr kompletní rekonstrukcí. Nakonec má fungovat hlavně jako vzdělávací centrum zaměřené na životní prostředí. Rekonstrukce by měla být hotová do konce června. Na jevišti bude velkoplošná obrazovka, ve spodní části hlediště zůstane zhruba 7000 míst k sezení. Z horní části zmizely pozůstatky laviček a plocha bude zatravněná. Počítá se s tím, že například na koncerty bude možné využít kapacitu až pro 17 tisíc lidí.

Primátor Zrzavecký říká, že pokud by město na obnovu areálu nezískalo vyšší dotaci, pak by opraven nebyl. „Jen by chátral. Od začátku jsme uváděli, že o podmínkách dotace víme a že se je budeme snažit změnit,“ sdělil Martin Zrzavecký.

Pořadatelé Metalfestu si už pro jistotu přichystali v Plzni náhradní místo. „Samozřejmě bychom byli raději, kdyby akce mohla zůstat v amfiteátru. To byl jeden z důvodů, proč jsme se před pěti lety rozhodli právě pro Plzeň,“ uvedl ředitel festivalu Jiří Daron.

Účastníci protestního pochodu se domnívají, že rekonstrukce ztratí opodstatnění v případě, že zde nebude možné některé akce pořádat. „Nejde jenom o Metalfest, ale třeba i samostatné koncerty nebo různé slavnosti. Mnoho takových akcí má také nadregionální charakter. Mám trochu obavy, že kapacita amfiteátru zůstane nevyužitá,“ myslí si Jiří Hilmar.