Uzavírka Wilsonova mostu zničila podnikání v květinářství manželů Krampolových,...

Uzavírka Wilsonova mostu zničila podnikání v květinářství manželů Krampolových, na snímku Šárka Krampolová. | foto: Martin Polívka, MAFRA

Kvůli uzavírce mostu v Plzni krachlo květinářství, tržby rapidně klesly

  • 13
Na dno svých sil si v uplynulých měsících sáhli podnikatelé, kteří sídlí ve spodní části Americké třídy v centru Plzně. Kvůli dlouhodobé uzavírce Wilsonova mostu totiž přišli o většinu zákazníků. Květinářství manželů Krampolových dokonce krachlo, tržby spadly o 90 procent.

Oprava památkově chráněného Wilsonova mostu, který je důležitý pro pohyb motoristů i chodců v centru Plzně, se blíží ke konci. Pro lidi je to dobrá zpráva. V krámcích v části Americké třídy od Wilsonova mostu k vlakovému nádraží se ale během oprav odehrávaly podnikatelské tragédie.

Živnostníci téměř pod drobnohledem sledovali opravy mostu a většině se zdálo, že postupují pomalu.

"Asi dvouměsíční zdržení způsobily některé firmy pokládající kabely," uvedl zástupce sdružení firem, které most opravovaly.

Jisté je nyní to, že květinářský krámek s poetickým názvem Stará vesnice v nejbližší době z Americké zmizí. Opustí ho rodina Krampolových, známá svými květinovými krámky, které měla po Plzni od roku 1999.

Nakonec zakotvila v rodinném podniku na Americké, který léta piplala a který početnou rodinu se třemi dětmi před uzavřením Wilsonova mostu bez problémů uživil.

Zatímco před opravou pracovali v krámku oba manželé, teď má Vladimír Krampol dvě zaměstnání a je rád, že poplatí veškeré závazky, jako je nájem z krámku nebo energie.

"Uzavření mostu nám snížilo tržby o 90 procent. Dříve jsme jeden den utržili třeba deset tisíc korun, po uzavření mostu to bylo například 600 korun. Někdy přišli třeba jen čtyři zákazníci za den," líčí muž, který teď jenom doufá, že majitelé domu budou vstřícní a nájemní smlouvu uzavřenou do roku 2015 manželům předčasně ukončí.

"Od uzavření mostu krámek nevydělává, naopak já ze svých dalších příjmů sanuji ztrátu," líčí Krampol, který je prý ale odhodlaný nést ztrátu až do konce, když se mu nepodaří ze smlouvy vyvázat.

Oprava mostu

Oprava stoletého Wilsonova mostu za více než 50 milionů korun odstartovala loni v červenci. Až do letošního 31. března byl uzavřený pro veškerou dopravu včetně MHD a i pro chodce. Nyní už na most smějí vozy veřejné dopravy a také sanitky záchranářů. Chodci a motoristé jej začnou využívat na přelomu května a června.

"Já nejsem člověk, který by si stěžoval na všechno a na všechny, já jsem teď svým způsobem nešťastný, protože obchod, který nám fungoval a s kterým jsme neměli vůbec žádné problémy, je před zavřením," líčí Krampol, kterého prý nemrzí ani tak finanční ztráta, jako to, že ztratil chuť k podnikání, které léta miloval.

V posledních dnech prý nejčastěji přemýšlí o tom, jestli vedení města, které opravu mostu objednalo, udělalo vše pro to, aby místní podnikatele, jenž platí i do městské pokladny daně, ušetřilo toho nejhoršího. Tedy zkrátilo opravu mostu na minimum.

Podobné myšlenky má majitelka optiky na Americké Simona Pudelská, která loni v září a v říjnu komunikovala jak s městem, tak se zhotovitelem stavby, proč se na mostě nic nedělá.

"Člověk si myslel, že má hezké místo k podnikání, ale nejdříve zbourali kulturák. Po něm zbylo místo, na kterém se dlouho nic nepostaví, pak přidali zastávku za křižovatku k vlakovému nádraží, takže lidé, kteří se u nás dříve zastavili při cestě k vlaku, tu už courat nebudou. A nakonec zavřeli Wilsonův most. A to se nahromadilo všechno najednou," líčí optička z provozovny na rohu ulic Pařížské a Americké.