Jedno z čápat přijala rodinka z hnízda v Zadním Chodově. Pečovala o něj ale jen pár dní, při poslední kontrole našli záchranáři mládě na zemi pod hnízdem. Některý z čápů ho vystrčil ven.

Jedno z čápat přijala rodinka z hnízda v Zadním Chodově. Pečovala o něj ale jen pár dní, při poslední kontrole našli záchranáři mládě na zemi pod hnízdem. Některý z čápů ho vystrčil ven. | foto: ZSŽ Plzeň

Čápata hledají nové rodiče. Jedno má štěstí, druhé rodina nepřijala

  • 0
Čapí sirotci z Dolního Žandova zaměstnávají plzeňské záchranáře. V červnu přišli o jednoho z rodičů a ochránci jim hledají novou rodinu. Jedno mládě podstrčili do hnízda v Dlouhém Újezdu a zatím se mu daří dobře. Druhé adoptivní rodina nepřijala. Vyhráno však nemá ani první čápě.

Jednoho z rodičů srazilo v červnu auto. A protože druhý rodič by sám potomky nenakrmil a neuhlídal, museli záchranáři čápata z hnízda odebrat.

"Pokud čápatům zbude jen jeden rodič, musí odlétat pro potravu. V tu dobu hrozí, že mláďata z hnízda vyhodí jiný čáp a hnízdo obsadí. Navíc za takových podmínek nejsou čápata chráněna před sluncem nebo deštěm. Takže riziko úhynu je z těchto důvodů poměrně vysoké," vysvětlil šéf plzeňské záchranné stanice živočichů Karel Makoň.

Čápata navíc přišla o jednoho z rodičů v době, kdy jim byly pouhé tři dny. Byla proto podle něj ve velkém ohrožení. 

Záchranáři pečovali o čapí sourozence na stanici několik týdnů a minulý týden v pátek je podstrčili adoptivním rodičům.

Jedno mládě našli v kopřivách, vyhráno nemá ani to první

Jedno se jim podařilo podstrčit do hnízda v Dlouhém Újezdu na Tachovsku. "Tady měl hnízdící pár původně dvě mláďata, která byla nedávno okroužkována. Při kontrole však bylo v hnízdě už jen jedno mládě a to ve stejném věku jako to naše. Zdejší rodina nového člena přijala," konstatoval Makoň.

Doplnil, že se zatím zdá, že tito čápi nemají s přistrčením jiného mláděte do hnízda problém.

Druhé čápě však takové štěstí nemělo. Adopce v Zadním Chodově na Tachovsku se nezdařila.

"V hnízdě na uměle postaveném stožáru tu původně byla jen dvě o malinko menší mláďata, ke kterým jsme přidali to naše. Ještě při kontrole v pátek večer bylo vše v pořádku. V pondělí jsme ale našli naše mládě dole pod hnízdem v kopřivách. Někdo ho vyhodil, buď ostatní mláďata, nebo rodiče, nebo to mohl být i jiný čáp," poznamenal Makoň.

Mládě je nyní dost potlučené, je vidět, že na něj někdo zaútočil. Má šrámy na krku a na hlavě. Navíc spadlo z třináctimetrové výšky. Muselo tak putovat zpět na záchrannou stanici.

"Teď se pokusíme mládě zachránit a pokud přežije, zkusíme mu najít jinou rodinu. Na hnízdo do Zadního Chodova se už nevrátí," prohlásil Makoň.

Podle něj nemá vyhráno ani mládě, o které zatím vzorně pečuje adoptivní rodina v Dlouhém Újezdu.

"S napětím očekáváme další vývoj situace a výsledky dalších kontrol. Dokud totiž mláďata neopustí hnízdo a nepostaví se na vlastní nohy, nelze o úspěšnosti adopce mluvit," upozornil Makoň.

V regionu letos záchranáři evidují jen 21 čápat

Letošní hnízdní sezona čápů bílých je na území, které sledují plzeňští záchranáři, hodně pod dlouhodobým průměrem. A situace je stejná i v celé České republice. Na Tachovsku, Domažlicku a Plzeňsku sledují plzeňští záchranáři asi 65 čapích hnízd.

Letos přilétli čápi zhruba o dva až tři týdny později, než bylo za posledních pět let obvyklé. O to více jich však v regionu zahnízdilo a obsadili celkem 33 hnízd.

Za obsazené hnízdo se považuje hnízdo s celým párem, který snesl vejce a úspěšně je zahříval až do vylíhnutí mláďat. Ta se však začala líhnout v době, kdy bylo na většině území republiky velice chladno a hlavně deštivo. V důsledku toho asi dvacet párů o mláďata přišlo.

Tři mláďata vyvedli jen čápi v Chotíkově a v Bělé nad Radbuzou. Jinak bylo na hnízdech vždy jen jedno, maximálně dvě mláďata. Celkem pak místo 50 až 80 mláďat mají letos záchranáři v regionu potvrzených pouhých 21 čápat.